سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  15:58   

در شورای اداری آذربایجان غربی مطرح شد؛

زمین خواری معضل مهم در استان آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان غربی گفت: متاسفانه زمین خواری یکی از معضلات استان بشمار می رود و باید دستگاههای نظارتی در این زمینه قاطعانه تر عمل کنند.

به گزارش کردپرس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی،  محمد مهدی شهریاری در سومین جلسه شورای اداری که با حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور برگزار شد، افزود: اخبار گوناگون اختلاس و رانت خواری در جامعه وضعیت اعتماد عمومی مردم را خدشه دار کرده است.

وی  با اشاره به بهبود شاخص های توسعه ای استان ادامه داد: یکی از راهکارهای افزایش اعتماد ملی به خدمتگزاران نظام، مبارزه با فساد است. همچنین رمز غلبه بر عقب ماندگی استان، هم حفظ وحدت، مبارزه با فساد،همکاری های بین بخشی و جدیت و پیگری است.

مقام عالی استان در ادامه با اشاره به گزارش دیوان محاسبات مبنی بر معضل تغییر کاربری در استان تصریح کرد: متاسفانه زمین خواری یکی از معضلات استان بشمار می رود و در این راستا با ورود جدی که انجام گرفته پرونده هایی هم تشکیل شده است.

شهریاری در خصوص اتمام برخی پروژه های مهم استان از جمله تونل زاب به منظور احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به قول مساعدتی که برنامه و بودجه داده است امسال از منابع مختلف ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام این پروژه اختصاص می یابد که با تحقق این امر اوایل سال آینده این پروژه به بهره برداری می رسد.

سبقت سهم اعتبارات عمرانی استان از سهم جمعیتی/ شکاف عمیق شاخصهای توسعه استان با میانگین کشوری

در ادامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: بر اساس سند توسعه استان مصوبه هیات وزیران در سال 1387، در چشم انداز توسعه، استان آذربایجان غربی استانی برای هم پیوندی اقتصاد ملی و جهانی مطرح خواهد شد.

ناصر حضرتی پر افزود: وجود سه فرودگاه، 6 بازارچه، 9 گمرک، بزرگترین منطقه آزاد جهان و ایران در ماکو، معادن طلا در تکاب و دو اثر جهانی میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو در استان را از دیگر ویژگی های منحصر به فرد آذربایجان غربی عنوان کرد.

وی خشکی دریاچه ارومیه، عدم بهره گیری از موقعیت منحصر به فرد استان در همجواری با سه کشور، شکاف بسیار عمیق شاخص های توسعه استان با میانگین کشوری را از جمله چالش های مهم استان عنوان کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اعتبارات استان در سال جاری نیز گفت: در سال جاری استان آذربایجان غربی در اختصاص بودجه در رتبه شش کشوری قرار دارد و خوشبختانه برای اولین بار سهم اعتبارات عمرانی استان از سهم جمعیتی پیشی گرفته است.

وی با تقدیر از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به روند احیای دریاچه ارومیه گفت: از سال 93 تا 97 ،علاوه بر اعتبارات ملی، 1277 میلیارد تومان نیز اعتبار استانی برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته که از این میزان اعتبار تاکنون 546 میلیارد تومان جذب شده است.

وی همچنین با اشاره به سه سفر رییس جهمور به استان آذربایجان غربی در قالب سفر های شهرستانی و افتتاح پروژه ها به استان گفت: در سفر اول رییس جمهور 1256 میلیارد تومان و در سفر دوم رییس جمهور به استان 2487 میلیاتر تومان اعتبار برای اجرای پروژه های مهم استان تخصیص یافته است.

افزایش 48 درصدی میزان صادرات آذربایجان غربی در سال جاری

سپس در این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: میزان صادرات استان در سال گذشته نسبت به سال ما قبل آن 167 درصد رشد داشت و در چهار ماهه نخست امسال نیز شاهد افزایش 48 درصدی میزان صادرات استان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل هستیم.

رضا حسینی با اشاره به رشد و بهبود فضای  کسب و کار در استان نیز گفت: استان آذربایجان غربی بصورت پیاپی در پاییز و زمستان سال گذشته رتبه نخست فضای کسب و کار در کشور را به خود اختصاص داده است.

 وی در ادامه از برگزاری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و تجاری استان در 10 و 11 مهر ماه در استان خبر داد و گفت: در این همایش که با مشارکت بخش خصوصی برگزار می شود ظرفیت ها و توانمندیهای استان در حوزه های مختلف در اختیار سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار می گیرد .

وی احیای واحدهای راکد و نیمه راکد را از برنامه های مهم استان عنوان کرد و گفت: امسال 57 واحد تولیدی مجدد احیا شدند .