سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  15:30   

تلاش آمریکا و فرانسه برای آشتی دادن دو طیف رقیب کردی در سوریه

سرویس جهان- پس از تلاش فرانسه برای آتشی دادن احزاب کرد حکمران در شمال سوریه و شورای میهنی کرد سوریه، آمریکا هم تلاش می کند دیدگاه های گروه های رقیب کردی در سوریه را به هم نزدیک کند.

 

به گزارش کردپرس، با این که در زمان صدرات مسعود بارزانی بر ریاست اقلیم کردستان تلاش هایی برای نزدیک کردن دیدگاه های حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه یا PYD و احزاب عضو شورای میهنی کرد سوریه که نزدیک به به حزب دموکرات کردستان عراق هستند انجام شد اما دو طیف کردی در سوریه همواره یکدیگر را به درپیش گرفتن سیاست هایی که به نفع کردهای سوریه نیست متهم کرده اند. این دو طیف در توافقی که چند سال پیش در  اربیل یکی از شهرهای اقلیم کردستان امضا کردند متعهد شدند برای اداره هرچه بهتر مناطق کردنشین شمال سوریه سیاست های مشترک در پیش بگیرند اما این توافق هیچ وقت اجرا نشد.

آوریل گذشته هیئتی از شورای میهنی کرد سوریه یا ENKS به پاریس رفت و با مقامات دولت فرانسه دیدار کرد که مقامات فرانسوی بعدا از تلاش برای آشتی دادن دو گروه رقیب کردی در شمال سوریه خبر دادند.

نشریه المانیتور نیز از دیدار مقامات آمریکایی و هیئت وابسته به شورای میهنی کرد سوریه در پایگاه آمریکایی ها در کوبانی خبر داده است. این نشریه به نقل از منابعی نوشت هدف از دیدار هیئت شورای میهنی کرد سوریه با مقامات فرانسوی تلاش برای پیدا کردن زمینه های مشترک برای همکاری و آشتی میان شورای میهنی کرد سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک بوده است.

این منابع گفته اند دیدارهای بیشتری انجام خواهد شد و هیئت آمریکایی نیز تاکید کرده اند این کشور برای اطمینان از ایجاد امنیت پایدار در مناطق شمال سوریه تلاش خواهد کرد.

عبدالکریم محمد، عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان( سوریه) درباره دیدار هیئت شورای میهنی با مقامات آمریکا به المانیتور گفته است اعضای شورای میهنی در سه ماه گذشته دوبار با مقامات آمریکایی از جمله جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه دیدار کرده اند و هدف عمده این دیدارها تلاش برای اعتمادسازی میان عناصر مختلف در شمال سوریه از جمله دو طیف کردی بوده است.

وی اشاره کرده است که قبلا هم توافقاتی میان این دو طیف کردی با میانجیگری اقلیم کردستان و شخص مسعود بارزانی صورت گفته است که به گفته وی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه به آن پایبند نبوده است.

این عضو شورای میهنی کرد سوریه درباره ورود کشورهای آمریکا، فرانسه و احتمالا سازمان ملل به روند مذاکرات دو طیف کردی در سوریه افزود: هدف این است که مذاکرات حمایت بین المللی کسب کند و اجرای آن با ضمانت های بین المللی همراه باشد.

یکی از خواسته های شورای میهنی کرد سوریه استفاده از نیروهای پیشمرگ روژ در مناطق تحت کنترل کردهی سوریه است اما حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه همواره این خواست را رد کرده است. نیروهای روژ هم اکنون در اقلیم کردستان مستقر هستند. عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات بر این خواسته کردهای طیف شورای میهنی تاکید کرده است.

وی به منظور آنچه نشان دادن حسن نیت خوانده، به المانیتور گفته است رسانه های وابسته به شورای میهنی کرد سوریه از تبلیغات بر ضد طیف حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه منع شده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#فرانسه
#PYD
#شورای میهنی کرد سوریه