سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  14:35   

دومین حمله هوایی به اقلیم کردستان طی یک روز

سرویس عراق و اقلیم کردستان- جنگنده های ارتش ترکیه، برای دومین بار طی یک روز مناطق اقلیم کردستان و به ویژه روستاهای دامنه قندیل را هدف حملات شدید هوایی قرار دادند.


به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه 27 تیر/18 جولای سایت خبری روژ نیوز گزارش داد که  جنگنده های ارتش ترکیه  روستای خلیفان واقع در منطقه برادوست از توابع استان اربیل را به شدت بمباران کردند.

کمی پس از این حمله رسانه های اقلیم از جمله خندان، روداو و روژ نیوز در اخبار خود از تکرار این حملات و به ویژه علیه روستاهای دامنه کوه قندیل خبر دادند، روداو در خبری گزارش داد که به فاصله 24 ساعت پس از تیراندازی به کارمندان کنسولگری ترکیه در اربیل، جنگنده های ترک سه بار مناطق مختلف اقلیم را بمباران کرده اند.

طبق خبر شب گذشته نیز جنگنده های ترکیه روستاهای زارگلی، پرده شالی، گلی بدران و کوه بیرمکه را در دامنه قندیل بمباران کرده و امروز نیز مناطق برادوست و قندیل هدف قرار گرفته است.

این حملات آسیب و خسارات بسیاری را به پوشش گیاهی و محیط زیست این مناطق وارد ساخته است و کوه تکین واقع در نزدیکی روستای برمیزه در منطقه برادوست به صورت لاینقطع هدف حملات موشکی و توپخانه ای ترکیه قرار گرفته و به دلیل ادامه بمباران و حملات ترکیه اطلاع دقیقی از میزان خسارات آن در دست نیست.

روداو گزارش داده که وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که در این حملات پایگاه های نیروهای پ.ک.ک از سوی ترکیه بمباران شده است.

این در حالی است که روز گذشته نیز کارمندان کنسولگری ترکیه در اربیل، در یکی از رستوران های این شهر هدف تیراندازی قرار گرفته و یکی از اعضای کنسولگری و دو شهروند اقلیم نیز کشته شدند.

حملات هوایی ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان تحت عنوان هدف قرار دادن پ.ک.ک، از سال های قبل صورت گرفته و طی دو سال مذاکرات صلح میان ترکیه و کردهای این کشور متوقف شد؛ اما با شکست مذاکرات در 2015 این حملات بار دیگر با شدت از سرگرفته شده و روزانه مناطق مسکونی اقلیم هدف حملات هوایی و توپخانه ای ترکیه قرار گرفته و تاکنون ده ها شهروند اقلیم در این حملات جان باخته و مجروح شده و همچنین بیش از 450 روستای اقلیم نیز به دلیل نابودی زیر ساخت های ضروری در اثر بمباران، تخلیه و خالی از سکنه شده است.

از سوی دیگر ترکیه دارای شمار بسیاری پایگاه های اطلاعاتی و نظامی در اقلیم بوده و نظامیان این کشور با ورود به عمق 30 کیلومتری خاک اقلیم عملیات نظامی گسترده ای را در این مناطق انجام می دهند.