سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  12:05   

کُردپرس گزارش می‌دهد؛

آمریکا چه تعداد سرباز و پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه دارد؟

سرویس ایران-آمریکا نزدیک بر ۵۴ هزار سرباز را به ۱۲ کشور خاورمیانه اعزام کرده که بر اساس برآوردهای انجام‌ شده بودجه مصرفی نظامی آمریکا در خاورمیانه نزدیک‌ به ۱۵۰‌ میلیارد دلار است.

 

به گزارش کُردپرس،برخی آمارهای نظامی حاکی از وجود ۱۶۵ هزار سرباز آمریکایی در ۱۵۰ کشور جهان است.که از این‌ شمار بیشترین آمار سرباز و پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه قرار دارد.

بنا به تحقیقات کُردپرس از برخی شبکه‌های خبری و تلویزیونی آمریکایی و اروپایی، پایگاه‌های آمریکایی در خاورمیانه متشکل از پایگاه هوایی،دریایی و زمینی هستند که نزدیک به ۵۴ هزار سرباز را در خود جای داده اند که این تعداد در ۱۲ کشور خاورمیانه مستقر گردیده‌اند. این‌ کشورها عبارت از سوریه،ترکیه،عراق،اسراییل،کویت،بحرین،قطر،عربستان،اردن،امارت،عمان و مصر هستند.

بنا به گزارشی از شبکه nrt آمریکا در عراق ۱۲ پایگاه اصلی دارد که دو پایگاه آن در اقلیم کُردستان عراق و یک‌ پایگاه آن در کرکوک قرار دارد.تعداد سربازان آمریکایی در عراق ۵۲۰۰ نفر است که برخی از منابع، شمار نیروهای آمریکایی در عراق را بیشتر از این تعداد عنوان می‌کنند.

آمریکا در سوریه ۲ هزار سرباز در ۱۲ ناحیه در استان‌های حسکه،حمص،حلب،دیرالزور و رقه مستقر کرده است.

ترکیه تنها عضو ناتو در خاورمیانه‌ است که ۱۵۰۰ سرباز آمریکایی در دو پایگاه بزرگ‌ هوایی آنجرلیک و ازمیر مستقر نموده است.

همچنین آمریکا در اردن هم یک پایگاه هوایی بزرگ‌ دایره کرده که بیشتر از ۳ هزار سرباز در آن حضور دارند که پس از جنگ داعش تعداد آن‌ها زیادتر شده است.

آمریکا و اسراییل بیشترین هماهنگی و اتحاد نظامی را در منطقه دارند و همچنین همکاری مستمری در سیستم دفاع موشکی با یکدیگر برقرار کرده‌اند و آمریکا سیستم راداری پیشرفته‌ای را در این کشور نصب کرده است.تعداد سربازان آمریکایی در اسراییل ۳۵۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

آمریکا از سال ۱۹۹۱ در کویت حضور دارد که ۸ پایگاه مهم هوایی و زمینی در این امیرنشین کوچک ایجاد کرده که نزدیک‌ به ۱۰ هزار سرباز در آن مستقر هستند.

۷ هزار سرباز آمریکایی در بحرین حضور دارند که یک‌ پایگاه بزرگ دریایی واکنش سریع و دو پایگاه هوایی شیخ عیسی و و مهرق در آن دایر است.

آمریکا در امارات ۵ هزار سرباز پیاده کرده که آن‌ها را در پایگاه هوایی مهم زفره و جبل علی و پایگاه دریایی فجیره مستقر نموده است.

همچنین ۱۱ هزار سرباز آمریکایی در قطر حضور دارند که بیشتر آن‌ها در پایگاه هوایی عُدید مستقر هستند که بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در خلیج فارس است که از طریق آن عملیات هوایی علیه داعش سرپرستی می‌شد‌.

آمریکا در عربستان ۵ پایگاه هوایی دایر کرده که بیشترین وظیفه آن‌ها آموزش به ارتش عربستان است.

ایالات متحده دارای  ۵ پایگاه هوایی و زمینی بزرگ‌ در عمان است.براساس یک‌ قرارداد نظامی میان آمریکا و عمان در سال ۱۹۸۰، آمریکا می‌تواند از خاک‌ عمان هواپیما و کشتی‌های جنگیش را بکار ببرد.

تعداد سربازان آمریکا در مصر کمتر از نقاط دیگر است و پایگاه آمریکا در قاهره وظیفه تحقیقات پزشکی و دریایی را بر عهده دارد.

بر اساس برآوردهای انجام‌ شده بودجه مصرفی نظامی آمریکا در خاورمیانه نزدیک‌ به ۱۵۰‌ میلیارد دلار است که ایالات متحده قصد دارد بوسیله آن‌ منافع اقتصادی،سیاسی و نظامی‌اش را پیاده نماید.