سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  10:33   

در دیدار با نچیروان بارزانی؛

تاکید سفیر آمریکا در بغداد بر حفظ ثبات و امنیت در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سفیر آمریکا در عراق در دیدار با رئیس اقلیم کردستان ضمن اشاره به اهمیت حفظ ثبات و امنیت در اقلیم کردستان از تیراندازی در اربیل که به کشته و مجروح شدن چند تن از کارکنان سرکنسولگری ترکیه انجامید، ابراز نگرانی کرد.
 

به گزارش کردپرس، ماتیو تولر سفیر آمریکا در عراق روز چهارشنبه در اربیل با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان دیدار و گفتگو کرد.

تولر در این دیدار ضمن محکومیت تیراندازی به دیپلمات های ترکیه در اربیل، پشتیبانی خود از ثبات و آرامش در اقلیم کردستان را اعلام و بر ضرورت و اهمیت گسترش روابط کشورش با کردستان تاکید نمود.

سفیر آمریکا در بغداد در این دیدار، آغاز به کار دولت جدید در اقلیم کردستان را تبریک گفت و برای کابینه جدید و همچنین نچیروان بارزانی در منصب ریاست اقلیم کردستان آروزی موفقیت کرد.

تولر از رویداد تروریستی در اربیل که دیپلمات های ترکیه را هدف قرار داد، ابراز نگرانی کرد و پشتیبانی خود را از تداوم ثبات و آرامش در اقلیم کردستان ابراز داشت.

یادآور می شود که شماری از کارمندان کنسولگری ترکیه در شهر اربیل بعد از ظهر چهارشنبه در یکی از رستوران های این شهر هدف تیراندازی فرد یا افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند و در نتیجه آن نیز یکی از کارمندان کنسولگری و یک شهروند عراقی جان خود را از دست دادند و یک نفر دیگر نیز زخمی شد با این حال بر اثر شدت جراحت وارد شده، در بیمارستان جان سپرد تا شمار قربانیان این حادثه به سه کشته افزایش یابد.

بر اساس اطلاعیه نهاد ریاست اقلیم کردستان، در این دیدار، روابط اربیل – بغداد، حل و فصل مسائل و مشکلات فی مابین، راه های گسترش روابط اقلیم کردستان و آمریکا، تداوم همکاری های اقلیم کرسدتان و دولت مرکزی عراق، تدوام همکاری و هماهنگی میان اربیل و بغداد با ائتلاف جهانی ضد داعش در راستای مقابله با ترور در منطقه و تشویق شرکت های تجاری آمریکایی برای مشارکت در روند بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ محور گفتگوها بوده است.

بارزانی ضمن تقدیر و تشکر از  آن چه پشتیبانی و حمایت های آمریکا از اقلیم کردستان و عراق نامید، بر آمادگی کامل اقلیم کردستان برای حل و فصل مشکلات و اختلافات با بغداد تاکید نمود.

 بر اساس اطلاعیه، برنامه دولت اقلیم کردستان در انجام اصلاحات و سازماندهی نیروهای پیشمرگا قلیم کردستان نیز یکی دیگر از محورهای گفتگوی میان بارزانی و تولر اعلام شده است.