انتشار:  پنج‌شنبه 28 دی  ::  13:51

کارشناسان پاسخ می دهند؛

آیا ترکیه می تواند شهر منبج سوریه را از کنترل کردها خارج کند؟

سرویس جهان- کارشناسان صرف نظر از توانایی ترکیه برای گرفتن شهر منبج از کردها باور دارند حمله ارتش این کشور به منبج روابط آنکارا را با روسیه و آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد.
 

به گزارش کردپرس، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در دیدار با تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفته است ترکیه در تعقیب کردهای سوریه حمله به این نیروها را به عفرین محدود نمی کند و می تواند به شهر منبج نیز گسترش پیدا کند.

متین گورجان تحلیل گر مسائل امنیتی در مرکز سیاستی استانبول به عرب نیوز گفته است منبج هم برای آمریکا و هم برای روسیه اهمیت زیادی دارد. این شهر یک منطقه حائل میان نیروهای آمریکا و روسیه در شمال سوریه است. شمال آن تحت کنترل نیروهای کرد و جنوب آن در تصرف نیروهای دمشق قرار دارد.

این کارشناس مسائل امنیتی معتقد است تهاجم ترکیه به منبج به حمله این کشور به کانتون عفرین تحت کنترل کردهای سوریه مرتبط است و به نظر نمی رسد روسیه با حمله ترکیه به عفرین موافقت کند.

متین گورجان می گوید عملیات نظامی در دو منطقه سوریه برای ترکیه آسانی نیست و ممکن است واکنش منفی آمریکا و روسیه را به همراه داشته باشد. وی معتقد است ترکیه در میانه صحنه کشمکش قدرت میان آمریکا و روسیه در سوریه قرار گرفته است.

اما سرحد ارکان پژوهشگر حوزه خاورمیانه در اندیشکده قرن 21 می گوید با توجه به این که شهر منبج در حال حاضر دارای مشکلات قومی و مدیریتی است امکان تصرف این شهر توسط ترکیه وجود دارد.

وی تاکید کرد شهر منبج اهمیت استراتژیک دارد و منابع آب های منطقه را کنترل می کند. در صورتی که تنش در این منطقه بوجود بیاید ممکن است مشکلات زیادی برای منطقه بوجود بیاید.

کد خبرنگار: 40101