انتشار:  پنج‌شنبه 28 دی  ::  12:04

نخست وزیر کانتون جزیره در گفت و گو با 《کردپرس》 مطرح کرد؛

عفرین را به گورستان ترکیه تبدیل می کنیم

سرویس سوریه-عبدالکریم ساروخان گفت:همچنان که در کوبانی داعش را مفتضحانه شکست دادیم در عفرین هم تلفات ارتش ترکیه هزار برابر سخت از کوبانی خواهد بود.

نخست وزیر کانتون کوبانی در گفت و گو با خبرنگار جنگ خبرگزاری کردپرس با اشاره به تحرکات اخیر ارتش ترکیه و آماده سازی برای حمله به کانتون عفرین در شمال غربی سوریه،اظهار کرد:تاریخ ما پر از مبارزه و حماسه است و این در داستان هایمان هم(داستان کوه کرمانج) آمده است.با روحیه قوی و اراده مستحکم در برابر تجاوزات ترکیه خواهیم ایستاد و بهتر است دنیا خوب بداند که هجوم ترکیه به عفرین پایانی خواهد بود بر وجود این کشور و از بین رفتن خط تندرویی در منطقه.

وی ادامه داد:ما از ترکیه و هیچ قدرت دیگری نمی ترسیم و منطقه را به گورستان ارتش این کشور تبدیل می کنیم تا درس عبرتی برای همه متجاوزین باشد.

ساروخان ضمن اشاره به اقدامات ترکیه در طی جنگ 7 ساله سوریه،اذعان کرد:اردوغان در سیاست هایش متحمل شکست شده است.او در سه مرحله شکست را در سوریه تجربه نمود.شکست اول او در سریکانی بود زمانی که از 《جبهه النصره》حمایت می کرد.شکست دوم ارتش این کشور در کوبانی رقم خورد و سومین شکست او در همپیمانی با گروه های معارض دیگر سوری بود.

وی افزود:حال این بار به ادلب آمده و برای گرفتن انتقام ناکامی های 7 ساله اش بدنبال آتش افروزی در عفرین است.

نخست وزیر کانتون جزیره با برشمردن اهداف لشکرکشی ارتش ترکیه به عفرین،توضیح داد:ترکیه تنها هدفش کردها نیست بلکه به دنبال تغییر در آینده سوریه است و با این اقدامات می خواهد در روند سیاسی-نظامی سوریه تاثیر بگذارد.هدف دیگر اردوغان و حزب عدالت و توسعه ،مقابله و دشمنی با (سیستم فدرالیسم دموکراتیک) است و برای این خواسته از هیچ اقدامی فروگذار نیست و همواره سنگ پراکنی می کند.

وی افزود:اردوغان اعتقادی به موضوع کردها ندارد و نمی خواهد مسئله کرد حل شود.از سوی دیگر اردوغان می خواهد در داخل خودی نشان دهد و از طریق تبلیغات جنگ با کردها،فضای داخلی ترکیه را به سوی خود متوجه کند.هدف دیگر اردوغان این است که با تهدید آمریکا و روسیه در قبال کردها،منافع خود را تامین کند و آن ها در مقابل ترکیه کوتاه بیایند.

این سیاستمدار کرد با اشاره به نشست آتی (سوچی) خاطر نشان کرد:ترکیه در همه نشست ها متحمل شکست شده است و می خواهد قبل از آن که راه حلی از دل کنفرانس سوچی دربیاید،پیشدستی کرده و با جلو انداختن اقدامات خود به اهداف خود برسد که البته این دست نیافتنی است چرا که در نشست های قبلی از قبیل ژنو دستاوردی نداشت و الان هم به دستاوردی نمی رسد.

ساروخان با اشاره به رابطه سرد ترکیه با کشورهای منطقه و قدرت های جهانی،خاطرنشان کرد:ترکیه با بسیاری از کشورها ارتباط مناسبی ندارد و امروز می بینیم هم با آمریکا و اتحادیه اروپا دچار مشکل است و هم ربطه تنگاتنگی با روسیه ندارد چرا که سیاست اردوغان در منطقه شکست خورده است.

وی افزود:اقدامات ترکیه و گردن کجی اردوغان در مقابل قدرت ها نشان ضعف او است و وقتی می بیند نمی تواند با آن ها مقابله کند،سودای حمله به عفرین را در سر می پروراند.

نخست وزیر کانتون جزیره با بیان این مطلب که شکست ترکیه،شکست تندرویی در منطقه خواهد بود،گفت:شکست داعش،شکست ترکیه بود؛شکست النصره و احرارالشام شکست ترکیه بود لذا اگر در ادلب هم تندروها پاکسازی شوند،وجود و هژمونی ترکیه در منطقه پاکسازی می شود.

عبدالکریم ساروخان با بیان این مطلب که نبرد در عفرین مانند نبرد در کوبانی نخواهد بود،اظهار کرد:اگر جنگی در عفرین رخ دهد مانند جنگی که در کوبانی رخ داد،نخواهد بود زیرا نیروهای ما(ی.پ.گ و ی.پ.ژ) امروز چندین برابر آماده تر از نبرد کوبانی هستند و آماده جانفشانی عظیمتری هستند.

وی یادآور شد:ترکیه اگر بخواهد در عفرین بجنگد با همه کردستان سوریه(شمال سوریه) می جنگد و همه شمال سوریه در برابر تجاوز ارتش ترکیه برمی خیزند و از دستاوردهای سیستم فدرالیسم دموکراتیک خود حراست می کنند و این اقدام را تعدی به این سیستم دموکراتیک می دانند.

نخست وزیر کانتون کوبانی با اشاره به این مطلب که حمله و ورود ارتش ترکیه به خاک سوریه نقض تمامیت ارضی سوریه است،گفت:اگر ترکیه بخواهد وارد خاک سوریه شود بر خلاف همه قوانین حقوقی و بین المللی عمل کرده و متجاوز شناخته می شود.

وی تصریح کرد:ما از همه آزادی خواهان و دوستداران دموکراسی می خواهیم در مقابل اقدامات ترکیه ساکت نباشند و به صورت گروه های مدنی علیه تحرکات ارتش ترکیه تجمع اعتراضی انجام دهند.