00:47 AM Tehran
سه‌شنبه 1 آبان 1397
 خبر فوری:   تصمیم نهایی درباره داوطلبان علوم پزشکی در اولین فرصت اعلام می‌شود/معترضان حضوری مراجعه نکنند
سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 24 دی  ::  08:00
مدیر جهاد کشاورزی دیواندره در گفت و کو با کرد پرس
از سرمایه گذاران در حوزه صنایع تبدیلی استقبال می‎کنیم

سرویس کردستان- شهرستان دیواندره به خاطر وجود مراتع غنی و درجه یک قطب دامپروری کردستان است اما سال هاست که محصولات تولیدی به صورت خام فروش و محصولات آن با برند استان های دیگر در بازار عرضه می شود.

  خبرنگار کردپرس در ارتباط با وضعیت صنایع تبدیلی، کارخانجات حوزه کشاورزی و بهره برداری کشاورزان با «حمید وزیری» مدیر جهاد کشاورزی دیواندره به گفت و گو نشسته است که در ادامه می خوانید.

با اینکه دیواندره قطب دامداری است چرا صنایع تبدیلی ایجاد نمی شود؟

مراتع غنی و درجه یک یکی از ظرفیت های موجود و بالقوه در دیواندره است که می توانیم از آن برای مرتع داری، زنبور داری و دامداری بهره برداری کنیم.

دیواندره قطب دامداری استان کردستان و دام های اصیلی در آن موجود است. سالانه سطح شهرستان 39 هزار تن شیر تولید می شود. این موضوع ظرفیت قابل توجهی برای ایجاد کارگاه و کارخانجات لبنیاتی برای تولید پنیر لیقوان، آب نمکی و پنیر پیتزا است در حال حاضر 5 کارگاه مجوز دار با ظرفیت 500 تن در حال تولید پنیر هستند. اینقدر ظرفیت در این حوزه بالا است که تعدادی کارگاه هم از این خلا استفاده کرده و به صورت غیر مجاز مشغول فعالیت هستند.

در حوزه صنایع تبدیلی دو کارخانه تولید لبنیات در حال احداث داریم یکی در روستای آغه جری و دیگری در روستای هیجان که ظرفیت تولید هر دو کارخانه 8 هزار تن خامه، پنیر، پنیر پیتزا، ماست و شیر پاستوریزه است و جمعا بیش از 40 نفر اشتغالزایی مستقیم و 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

3 کارخانه تولید خوراک دام و طیور با ظرفیت تولید 50 هزار تن در سطح شهرستان فعال هستند و 3 سیلو آماده و در حال ساخت با ظرفیت 104 هزار تن نگهداری گندم در دیواندره وجود دارد و دو کارخانه هم آرد تولید می کننند.

آیا می توان محصولات تولیدی را با برند دیواندره به فروش رساند؟

دیواندره ظرفیت بسته بندی تولیدات لبنی را هم دارد که به سرمایه گذاران در حوزه لبنیات هم پیشنهاد داده شده و اگر سرمایه گذار دیگری هم در حوزه بسته بندی کار کند این شهرستان ظرفیت بسته بندی حبوبات را نیز خواهد داشت.

20 هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان داریم و در تلاش هستیم این تعداد را با توجه به وجود مراتع غنی و آب و هوایی مناسب به 50 هزار کلنی برسانیم. در حال حاضر سالانه بیش از 100 تن تولید عسل را داریم که با توجه به کیفیت بالای آن و ماندگاری می تواند آن را بسته بندی و برند سازی کرد.

با اجرای کلاس های آموزشی و هدایت و حمایت زنبور داران در چشم اندازی 5 ساله زنبورستان های جدید احداث و قدیمی را توسعه خواهیم داد تا تولید سالانه عسل به بیش از 300 تن برسد.

با توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی در دیواندره با بسته بندی در شهرستان می توان این محصولات را هم صادر کرد.

برای افزایش تولید شیرو گوشت برنامه ای دارید؟

4 مرکز جمع آوری شیر در سطح شهرستان فعالیت می کنند که با توجه به جمعیت دامی شهرستان که شامل 350 هزار دام سبک و 24 هزار دام سنگین است می توانیم تولید شیر را بیشتر کنیم.

جشنواره ای با عنوان معرفی گاو سمینتال در شهرستان برگزار کردیم این نوع گاو بسیار قوی و سالم و با شرایط آب و هوایی سازش پذیری سریعی دارد و علاوه بر آن کیفیت بالای گوشت و شیر را دارد و بازار پسند هم هست. نگهداری این گاو افزایش تولید و درآمد پایدار را برای روستائیان خواهد داشت.

در این جشنواره مزایایی نگهداری این نوع گاو توسط کارشناسان ارائه و مورد استقبال نیز قرار گرفت.

در حوزه تولید مرغ نبود زنجیره تولید احساس نمی شود؟

49 واحد مرغداری گوشتی در شهرستان فعالیت دارند که سالانه 5 هزار تن گوشت سفید معادل 9 درصد گوشت استان را تولید می کنند اما نیاز است زنجیره تولید در این حوزه کامل شود تکمیل این زنجیره جز سیاست های جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان است.

اگر شرکت های تعاونی این زنجیره تولید را در شهرستان تکمیل کنند با تولید تحت مدیریت واحد هزینه تولید را پایین و ارزش افزوده را بالا می برد و در نهایت کیفیت هم افزایش می یابد. تکمیل زنجیره تولید مستلزم این است بخش خصوصی در این حوزه حرکتی انجام دهد با این کار ریسک صنعت مرغداری پایین خواهد آمد.

در حوزه های دیگر بخش کشاورزی چه اقداماتی در حال انجام است؟

در شهرستان دیواندره سالانه 200 تن قارچ دکمه ای به صورت نیمه صنعتی و سنتی تولید می شود که جای کار هم دارد با توجه به تغییرات آب و هوایی احداث گلخانه های بیشتر لازم است. این تغییرات آب و هوایی به نفع بشریت نیست و محدودیت های را ایجاد می کند.

تولید در گلخانه ها 10 برابر تولید در فضای باز و میزان مصرف آب یک دهم است با این احتساب کشت در گلخانه راندمان تولید را 100 برابر می کند.

در حوزه تولید گل سرمایه گذار دیواندره ای با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان در حال احداث گلخانه ای است که تکنولوژی های آن را از کشور هلند وارد می کند و در نهایت علاوه بر رفع نیاز استان می تواند کار صادرات را نیز انجام دهد این پروژه تقریبا در کشور کم نظیر است و 75 نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت.

در حوزه پرورش ماهی گام های بزرگی برداشته شده در پایاب سد پرورش ماهی 400 تنی با پیشرفت فیزیکی 70 درصد در حال احداث و چند پروژه کوچک تر هم در حال ساخت هستند که تاثیر مثبتی در اشتغالزایی و جذب گردشگر خواهد داشت.

چقدر از منابع آبی دیواندره در حوزه کشاورزی استفاده می شود؟

شهرستان دارای 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که تنها 9 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است با توجه به منابع آبی شهرستان میزان بارندگی و رودخانه های موجود و احداث سد سیازاخ انتظار بر این است از آب های شهرستان به نحو احسن برای تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان با ایجاد شبکه های تحت فشار استفاده کرد.

با توجه به پروژه های پیشنهادی و تامین آب بیش از 12 هزار هکتار  به آراضی شهرستان اضافه خواهد شد. برای اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار 85 درصد کمک بلاعوض خواهیم داشت. تبدیل اراضی به آبی تنوع تولید انواع محصولات، افزایش سرمایه ثابت و افزایش ثروت برای کشاورزان را در بر خواهد داشت.

علاوه بر این موارد مهم ترین تاثیر تبدیل اراضی دیم به آبی جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتغال را در بر خواهد داشت.

در نقاطی که بتوانیم تخصیص آب بگیریم نسبت به تبدیل اراضی اقدام خواهیم کرد. با ایجاد پمپاژهای مشارکتی در چند روستای دیواندره مجموعا در سال جاری بیش از 540 هکتار را به اراضی آبی تبدیل کردیم.

برای افرادی که انفرادی اقدام به تبدیل اراضی به آبی نمایند برای آبیاری بارانی و قطره ای 5 و 6 میلیون تومان کمک خواهیم کرد و برای مجتمع ها 85 درصد هزینه کمک خواهیم کرد.

در سال های اخیر 900 هکتار باغات یک دست و پر محصول ایجاد شده اما کافی نیست و جا دارد در مناطق معتدل شهرستان تعداد باغات را افزایش دهیم و به کار سرعت بدهیم تا هم تولید و هم ایجاد اشتغال را افزایش دهیم.

خبرنگار / هیوا محمدپور

 

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه