سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398  ::  16:45   

با حضور روحانی؛

سد کرم آباد پلدشت آبگیری شد

سرویس آذربایجان غربی- سد کرم آباد پلدشت یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های توسعه منابع آب و خاک وزارت نیرو در آذربایجان غربی امروز با حضور رییس جمهور آبگیری شد.

به گزارش کردپرس، سد کرم آباد بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی شمال غرب کشور در زمینه مهار آب‌های مرزی و یکی از طرح‌های بزرگ ملی کشور است که یک هزار و 3۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شده است.

با اجرای این طرح سالانه ۱۱۲ میلیون متر مکعب آب از محل آبگیری احداث شده در حاشیه رودخانه ارس برداشت می شود، تا آب مورد نیاز ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار شبکه آبیاری را تامین و زمینه پویایی و اشتغال پایدار ۲۵ هزار نفر را فراهم نماید.

طرح جامع کرم‌آباد با هدف مهار آب‌های سطحی، برداشت حق‌آبه ایران از دریاچه سد ارس، توسعه فعالیت‌های کشاورزی مبتنی بر سامانه‌های آبیاری مدرن، افزایش راندمان آب کشاورزی و افزایش درآمد مردم منطقه با ارتقای شاخص درآمد در واحد سطح اجرا شده است.

این سد، پنجمین سد آذربایجان غربی است که خارج از بستر رودخانه احداث می‌شود. سد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر ۴۳ متر و از پی سنگی ۵۵ متر است و ظرفیت ذخیره مخزن حدود ۵۴ میلیون متر مکعب و ظرفیت تنظیمی آن حدود ۵۷ و نیم میلیون متر مکعب است.

سد کرم آباد مشتمل بر ۸ ایستگاه پمپاژ اصلی و فرعی، خط لوله انتقال آب به طول ۲۱ کیلومتر ، ۲واحد پست برق و ۱۰۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و سد مخزنی است.

به گزارش کردپرس، حسن روحانی در سومین سفر خود به آذربایجان غربی همراه با بر وزیر ورزش و جوانان، وزیر نیرو، معاون وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، ۲۷ طرح بزرگ با اعتبار ۴ هزار و ۴۶۵ میلیارد تومان را به بهره برداری می‌رساند که مهمترین آنها افتتاح سد کرم آباد پلدشت است.

حجت الاسلام روحانی در سفر کوتاه امروز خود به آذربایجان غربی بدون حضور در مرکز استان و دیدارهای مردمی وارد فرودگاه منطقه آزاد ماکو شده و علاوه بر افتتاح پروژه سد کرم‌آباد پلدشت، همزمان نیز پروژه‌های مربوط به آب را از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح می‌کند.