سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398  ::  15:37   

عضو شورای استانی کرکوک در گفتگو با کردپرس:

حزب دمکرات عامل شکست تلاش کُردها برای عادی‌سازی وضعیت کرکوک است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – عضو شورای استانی کرکوک به‌ شدت از این موضوع که‌ حل مسائل کرکوک و دیگر استان های مورد مناقشه عراق،‌ در اولویت کاری اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق نیست، انتقاد کرد.
 

کردپرس: طی هفته های اخیر تحولات کرکوک در کانون توجه رسانه های عراقی و اقلیم کردستان بود. شکست شورای استانی برای سومین بار، در برگزاری نشست به منظور تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم برای اداره این استان، نزاع های روی داده میان اعراب و کردها بر سر تملک اراضی کشاورزی و مسکونی و همچنین افزایش تحرکات داعش از جمله مباحث مهم  و برجسته مرتبط با کرکوک طی روزهای اخیر بود .

احمد عسکری عضو شورای استانی کرکوک در گفتگو با کردپرس، درباره آخرین وضعیت امنیتی این استان، گفت: گروه تروریستی داعش طی مدت اخیر، تحرکات و عملیات های خود در کرکوک را افزایش داده است و به مراکز پلیس و نیروهای امنیتی استان و همچنین دیگر مناطق حمله می کند و شاهد بودیم که طی روزهای اخیر چند پلیس در نتیجه حملات عناصر این گروه، جان باختند. از سوی دیگر شبانه روز برای ساکنان منطقه ایجاد نا امنی کرده و به منازل آن ها حمله می کنند.

عسکری افزود: از سوی مدیریت استان کرکوک، برخی از اعرابی که به این منطقه کوچانده شده اند، تحریک و تشویق می شوند تا به املاک و مزارع شهروندان کُرد تعرض کنند، به این بهانه که قبلاً و در جریان تعریب، این املاک و مزارع به آن ها واگذار شده است. در مجموع، تلاشی همه جانبه برای احیا وضعیت دوران تعریب در کرکوک و به صورت برنامه ریزی شده در جریان است.

عضو شورای استانی کرکوک از اتحادیه میهنی کردستان، در ادامه به تلاش برای پایان دادن به وضعیت موجود و تنش ها میان اعراب و کُردها در کرکوک اشاره کرد و گفت: تلاش های بسیاری برای توقف غصب املاک و مزارع کُردها از سوی اعراب کوچانده شده به کرکوک  انجام شده است. این اقدام نامشروع و غیر قابل قبول هنوز و با هدف خالی کردن استان از کُردها و غصب املاک و زمین های زراعی از کشاورزان کُرد ادامه دارد.

از 16 اکتبر 2017 که کنترل نظامی و امنیتی و اداری کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه به دست دولت مرکزی عراق افتاد، کُردها که اکثریت شورای استانی کرکوک را در دست دارند، در برگزاری نشست شورا با‌ هدف تعیین استاندار جدید که بر اساس استحقاق انتخاباتی و پافشاری احزاب کردستانی باید به کُردها برسد، با شکست مواجه شده اند و دلیل این امر نیز اختلافات میان احزاب کُرد می باشد. عضو شورای استانی کرکوک در این موضوع، اعضای شورای استانی را مقصر و مسئول دانسته و تصریح می کند: برخی از اعضای شورای استانی کرکوک حاضر به حضور در نشست های شورا نیستند و در این میان حزب دمکرات کردستان (پارتی) اکثر اعضای فراکسیون برادری (فراکسیون کردها در شورای استانی) را با خود همراه ساخته است و بر این امر تأکید دارد که کرکوک اشغال شده است و حاضر به‌ حضور در نشست های شورای استانی برای عادی سازی اوضاع نیست و در طرف مقابل نیز، احزاب و جریان های عرب و ترکمان از وضعیت موجود و عدم برگزاری نشست شورای استانی به دلیل اختلافات میان کُردها خوشنود هستند. احزاب ترکمانی هم در این شرایط خود را مشغول مسائل بین المللی و داخلی خود کرده اند.

طی هفته های اخیر برخی از رهبران اتحادیه میهنی از وجود توافق میان این حزب و حزب دمکرات کردستان بر سر مسائل کرکوک خبر دادند، احمد عسکری در این باره، گفت: گفته می شود توافق حاصل شده است ما نیز از رسانه ها و اظهارنظر برخی سیاسیون این اخبار را شنیده ایم، اما تاکنون هیچ اقدامی برای اجرایی کردن این توافق ها انجام نشده است و هیچ تغییری دیده نمی شود.

یکیتی در موضوع آن چه احزاب کُرد تلاش برای عادی سازی وضعیت استان کرکوک می نامند، بر حصول توافق داخلی میان کُردها و تعیین استاندار کُرد وابسته به خود و سپس انجام اقدامات عادی سازی تأکید دارد و در مقابل نیز، پارتی سیاست خود را در گفتگو با بغداد برای عادی سازی اوضاع کرکوک و سپس انتخاب استاندار و آن هم یک شخصیت مستقل  و غیرحزبی کُرد و سپس انجام اقدامات عملی اعلام کرده است، عضو شورای استانی کرکوک در پاسخ به این سؤال که عادی سازی اوضاع کرکوک آن گونه که مد نظر کُردها است از گفتگوهای داخلی کُردها می گذرد و یا توافق با بغداد، گفت: اقلیم کردستان و توافق میان احزاب کُرد و همچنین دولت مرکزی عراق و توافق کُردها با بغداد در حل مسئله کرکوک نقش ایفا می کنند. تاکنون طرفین در حل و فصل مسائل مربوط به کرکوک جدی نبوده اند و در مقابل دیگر موضوعات از جمله نفت، بودجه و مسائل مالی، کرکوک در اولویت بعدی بوده است و هیچ گاه کرکوک و دیگر مناطق مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق موسوم به مناطق مورد مناقشه و کردستانی، به عنوان موضوع اصلی و اولویت دار تعریف نشده اند.

*مصاحبه : حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس 

بیشتر بخوانید؛

گره کور مسئله کرکوک در رقابت های کُردی – کُردی عراق

بازگشت احتمالی نیروی پیشمرگ به کرکوک؛ عراقی یا کردستانی!

برچسب‌ها:
#کرکوک
#تعریب
#احمد عسکری
#نفت