انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  18:04   

گذری بر نشست روابط عمومی های قروه؛

فقدان تخصص در روابط عمومی های قروه/توجیه گری در اولویت است

سرویس کردستان- فقدان تخصص و شناخت رسالت کاری از جمله نقاط ضعف روابط عمومی های قروه است به طوری که به جای ارتقای اهداف سازمانی، دنبال توجیه گری هستند.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، نشست عوامل روابط عمومی ادارات شهرستان قروه در راستای گرامیداشت هفته روابط عمومی در حالی بعد از ظهر امروز یکشنبه برگزار شد که هیچکدام از روابط عمومی ها آن گونه که باید از وظیفه و رسالت خود در کنار شناخت جایگاه کاری مطلع نبوده و حتی بسیاری از ادارات هم به دلیل نداشتن پست روابط عمومی در چارت سازمانی، افراد دیگری را به عنوان مسئول روابط عمومی معرفی کرده بودند.

از روابط عمومی فرمانداری قروه که با آمدن هر فرماندار جدیدی تغییر می کند و هرگز هم به متخصص اصلی این کار نمی رسد گرفته تا مابقی ادارات، هیچکدام نه از لحاظ تحصیلی تخصص لازم را دارند و نه از لحاظ تجربه و نه حتی دوره ای را در این زمینه گذرانده اند، برای همین با یک نگاه اجمالی مشخص است وضعیت روابط عمومی ادارات قروه اصولی نبوده و تنها پر کردن یک پست سازمانی را در بر دارند و در واقع یک روابط عمومی از نوع توجیه گر هستند.  

ضعف در شناخت روابط عمومی

در این نشست فرماندار قروه از افراد حاضر خواست که هرآنچه در حوزه کاری خود مدنظر دارند را بیان کنند. از میان جمعی که حضور داشتند تنها روابط عمومی شبکه بهداشت، کمیته امداد، ثبت احوال و شهرداری یکسری موارد البته غیراصولی را بیان کردند.

ارگان هایی که هیچکدام تخصص این کار را نداشته و تنها سمتی را برای رفع تکلیف سازمانی پذیرفته اند. چه کمیته امداد که روابط عمومی را تنها ارتباط خبری می داند و چه شهرداری که رصد شبکه های مجازی را رسالت خود می شناسد.

در این میان روابط عمومی شبکه بهداشت به یکسری مطالب کلیشه ای اینترنتی رجوع کرد و از اینکه روابط عمومی یعنی حلقه اتصال مردم و سازمان گفت و خواستار تفهیم معنای واقعی روابط عمومی به مدیران شد. این در حالی است که در شهرستان قروه تنها ارگانی که هیچگونه تعاملی با مردم و رسانه ها به عنوان نمایندگان افکارعمومی ندارد، شبکه بهداشت است. حال چگونه سخن از حلقه اتصال می گویند، معلوم نیست.

از طرفی دیگر جریان انتصابات روابط عمومی در این مجموعه بزرگ و پر مخاطب آن چنان نادرست است که بدترین شیوه کاری را دارد. به طوری که مدتی است یکی از نگهبانان قراردادی را در سمت روابط عمومی معرفی کرده اند و این فرد نه تنها تخصص در این کار را ندارد حتی با روال اداری یک مجموعه هم آشنا نیست و همیشه هم در نشست های مختلف با کمک از اینترنت مطالبی را بیان می کند. مطالبی که حتی خود به صحت و درستی آن ها واقف نیست.

تنها نهادی که گرچه پست روابط عمومی در چارت سازمانی خود ندارد اما حرف اساسی را در این نشست زد، ثبت احوال بود. رابط این ارگان ضمن بیان اینکه روابط عمومی یک حرفه تخصصی است خواستار برگزاری دوره های آموزشی برای شناخت بهتر این مهم در کار شد.  

زبان گویایی که اختیار ندارد

در ادامه فرماندار قروه با اشاره به اینکه ابزارهای ارتباطی و تبلیغاتی به نسبت گذشته تغییر کرده اند، اظهار داشت: امروزه تمامی ابزارهای تبلیغاتی در دسترس است و با وجود بمباران اطلاعاتی باید روابط عمومی ها حضور پررنگ تری داشته باشند.

به گفته «موحد امان اللهی» یک روابط عمومی زبان گویای اداره خود است و باید بتواند رسالت سازمان را برای مخاطبان خاص خود بیان کند.

او به برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد در میان مخاطبان سازمانی اشاره کرد و نقش روابط عمومی ها را در این راستا برای کاهش شایعات مهم دانست.

این گفته های فرماندار قروه شاید خوشایند باشد اما در عمل آنچه دیده می شود بی اختیار بودن روابط عمومی در عمل است و اینکه همه با اجازه مدیر خود حرکت کرده و تنها بله قربان گو هستند. حال چگونه می توانند زبان گویای سازمان باشند وقتی هیچ اختیار عملی ندارند و به نوعی تنها نام روابط عمومی را یدک می کشند و از رسالت واقعی آن به دورند.

روابط عمومی های توجیه گر

تمامی موارد در نشست روابط عمومی های قروه نشان از این دارد که نبود تخصص لازم در این عرصه، ضعف شناخت نسبت به آنچه بر عهده دارند و از آن طرف تغییر مداوم مسئولان روابط عمومی با آمدن هر مدیر جدید در کنار بار کاری را بر دوش یک نفر انداختن و انتظار بله قربان گفتن از آنان، باعث شده وضعیت روابط عمومی در ادارات تنزل پیدا کند.

این تنزل شامل تمامی ادارات قروه بوده و در واقع از نظر استانداردهای لازم می توان به این نتیجه رسید که بیشتر روابط عمومی های قروه از نوع توجیه گر هستند. یعنی فاقد برنامه ریزي ادواري و مدون بوده و به صورت منفعل به دنبال حوادث و رویدادها می دوند و با منطقی سطحی و استدلال هایی غیرقابل باور و با غوغاسالاري و فعالیت هاي ارتباطی پرخرج و بیش تر پرهزینه و پر زرق و برق سعی در توجیه رویدادها، اقدامات و تصمیمات مدیران سازمان دارند./