سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  17:46   

دام مخدرها برای دانش آموزان در شب های امتحان

سرویس کردستان- شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در خصوص مصرف ریتالین، ترامادول، متادون، شیشه و گاهی گل و ماری جوانا در شب های امتحان از سوی دانش آموزان و دانشجویان هشدار داد.

به گزارش کُرد پرس این شورا اعلام کرد؛  با عنایت  به درپیش بودن امتحانات و استرس های موجود در این حوزه هم برای دانش آموزان و دانشجویان و هم برای  والدین آنها و از طرفی تبلیغات سوء و ایجاد باورهای غلط نسبت به برخی داروها و مواد روان گردان، همچون افزایش هوشیاری و بی خوابی در میان برخی از دانشجویان و دانش آموزان ، آنها را به سوء مصرف دارویی و برخی از مواد روان گردان چون « ریتالین، ترامادول، متادون، شیشه و گاهی گل و ماری جوانا» سوق داده است.

بر اساس این اطلاعیه، اطلاعات غلطي كه در مورد احتمال افزايش موفقيت در امتحانات با مصرف اينگونه مواد مخدر شايع شده است  فاقد مبناي درست بوده و اين انتخاب غلط كه عموماً تحت تأثير القاء دوستان يا افراد سودجو اتخاذ مي‌شود، راه ورود به اعتياد به مواد محرك در بین دانش آموزان و دانشجویان و... شده است.

مصرف این مواد مخدر و روانگردان ها عوارض ناگواری دارد و گاهی آنچنان گریبان گیر افراد به ویژه دانشجویان مصرف کننده می شود که به سادگی قادر به رهایی از آن نخواهند بود و نتیجه جبران ناپذیری در پی خواهد داش. ریزش مو، افزایش استرس و اضطراب، اختلال در حافظه، اختلال خواب، عصبانیت،مشکلات گوارشی و تنفسی، سردرد های شدید،اختلال در بینایی، بیقراری،کاهش وزن ، تخریب سلول های مغز، درد شدید مفاصل، منزوی شدن فرد و دوری از اجتماع و  از جمله عوارض مصرف این مواد و داروها است.