سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  17:45   

اعلام اسامی نامزدهای رسمی تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئت رئیسه پارلمان کردستان اسامی 5 تن از داوطلبین تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان را به عنوان نامزدهای تائید شده و رسمی برای این منصب اعلام کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از ان. آر. تی، امروز یک شنبه 29 اردیبهشت/ 19 می، هیئت رئیسه پارلمان کردستان با انتشار اطلاعیه ای رسمی اسامی داوطلبین تائید صلاحیت شده برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان را اعلام کرد.

طبق این بیانیه اسامی هریک از نچیروان بارزانی معاون رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) و نامزد این حزب برای تصدی ریاست اقلیم، امید عبدالسلام قادر، محمد صالح عمر، ریبوار عزیز مصطفی و هیوا عبدالقادر خدری، به عنوان نامزدهای رسمی تصدی این منصب اعلام شده است.

بنا به قانون اصلاح شده ریاست اقلیم کردستان، یکی از نامزدهای معرفی شده در پارلمان کردستان و با رأی اکثریت نمایندگان برای تصدی این منصب انتخاب و به عنوان رئیس جدید اقلیم با دارا بودن تمامی اختیارات پیشین این منصب انتخاب می شود.

پیشتر امید خوشناو نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان اعلام کرد که بنا به توافقات حزبی صورت گرفته میان این حزب و اتحادیه میهنی (یکیتی) و جنبش تغییر (گوران) نچیروان بارزانی (نخست وزیر فعلی اقلیم کردستان) به عنوان نامزد این سه حزب به پارلمان معرفی شده و پیش بینی می شود که بیش از 90 رأی نمایندگان را به دست بیاورد.

این منصب از بدو تأسیس و سال 2003 در اختیار مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات بوده و وی در سال 2017 از این منصب کناره گیری کرد.