انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  12:55   

تحلیل کارشناسان از پیام اخیر اوجالان به کُردهای سوریه

سرویس جهان- برخی کارشناسان با اشاره به توصیه رهبر زندانی پ.ک.ک به کردهای سوریه برای تعامل بهتر با ترکیه و در نظر گرفتن نگرانی های این کشور درباره شمال سوریه، معتقدند مذاکره ای میان کردهای سوریه و دولت ترکیه وجود دارد اما این مذاکره به نظر نمی رسد منجر به توافقی شود.

 

به گزارش کردپرس، ماه جاری میلادی به طور غیرمنتظره ای اعلام شد که عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک که از سال 1999 در زندانی در جزیره امرالی به سر می برد از 8 سال پیش نتوانسته است با وکلای خود دیدار کند اما پس از گذشت 8 سال مداوم از درخواست وکلا برای دیدار با اوجالان، آنها توانسته اند نه تنها با اوجالان دیدار کنند بلکه حامی پیام وی برای کردهای سوریه نیز هستند.

اوجالان در این دیدار از کردهای سوریه خواسته است نگرانی های ترکیه در مورد شمال سوریه را مد نظر داشته باشند و نسبت به حل بحران در شمال سوریه در چهارچوب حفظ یکپارچگی سوریه اقدام کنند.

برخی کارشناسان مسائل ترکیه بر این باورند آنچه در وهله اول از این پیام دریافت می شود این است که کردهای سوریه و دولت ترکیه در حال مذاکره هستند اما آنکارا این مسئله را تکذیب می کند.

جیهاد ارمغان دیلک، مدیر موسسه قرن 21 در این باره به خبرگزاری شین هوای چین گفته است این پیام به منزله وجود گفتگو و مذاکره میان کردهای سوریه و دولت ترکیه است. اگرچه ترکیه این مذاکره را تکذیب کرده است اما با توجه به سوابق دولت ترکیه در این مورد، تکذیب این مسئله از سوی مقامات ترکیه قانع کننده نیست.

وی با اشاره به این که محتوای نامه اوجالان بدون موافقت دولت ترکیه نمی توانست برای عموم آشکار شود افزود: این پیام نشان می دهد که دولت ترکیه نسبت به حل مسئله شمال سوریه که تحت کنترل کردهای سوریه است نظر مثبتی دارد.

ترکیه نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق یا YPG را تروریست و وابسته به پ.ک.ک می داند. این کشور که از چند ماه پیش نیرو و تجهیزات برای حمله احتمالی به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه گردآوری کرده است، بارها تهدید کرده است که این مناطق را از کنترل کردها خارج خواهد کرد. آمریکا پیشنهاد کرده است برای رفع نگرانی ترکیه از حضور کردها منطقه امن ایجاد شود اما مناقشه بر سر محدوده منطقه امن و عامل اجرای آن همچنان ادامه دارد. کردهای سوریه تلاش کرده اند برای رفع تهدید ترکیه و خلا احتمالی ناشی از خروج آمریکا از سوریه، با دولت دمشق وارد مذاکره شوند اما آن گونه که مقامات کرد گفته اند دمشق فعلا حاضر به مذاکره نیست.

دیلک، نظامی سابق ارتش ترکیه مهم ترین بخش پیام اوجالان را اشاره رهبر زندانی پ.ک.ک به نیروهای دموکراتیک سوریه می داند که تحت رهبری کردها عمل می کند.

نیهاد علی اوزجان، تحلیلگر مسائل امنیتی نیز با اشاره به این که سامرس، از مقامات آمریکایی به مذاکره میان ترکیه و کردهای سوریه اشاره کرده و اوجالان نیز در پیام خود این مطلب را القا کرده، به شین هوا گفته است این امر نشان می دهد که مذاکره مخفیانه ای میان ترکیه و YPG در جریان است اما به این معنی نیست که توافقی میان آنها وجود دارد.

اما دیلک معتقد است که مذاکره میان ترکیه و YPG تا زمانی که این گروه کردی به رسمیت شناخته نشود و به عنوان یک عامل سیاسی از نظر ترکیه مشروعیت پیدا نکند مذاکره میان آن دو اثبات کننده هیچ چیزی نخواهد بود.

وی اشاره می کند که این امر ممکن است به عنوان حربه ای از سوی دولت ترکیه به کار گرفته شود تا رای کردها را در انتخابات مجدد شهرداری استانبول جذب کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک
#عبدالله اوجالان