سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  10:20   

پژوهشگر دانشگاه هاروارد:

اقلیم کردستان مخالف ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است

سرویس جهان- دکتر آمی هولمز معتقد است با توجه به این که با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توسط ترکیه تعداد زیادی آواره روانه اقلیم کردستان خواهد کرد اربیل با ایجاد منطقه امن توسط ترکیه مخالف است.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه که نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می داند به دبنال ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به عمق 20 کیلومتر و طول حدود 400 کیلومتر است تا به قول خود از نفوذ نیروهای کرد سوریه و نیروهای پ.ک.ک در جنوب این کشور بکاهد. البته مذاکرات بر سر ایجاد منطقه امن و این که چه طرفی این منطقه را کنترل کند از چند ماه گذشته میان آمریکا و ترکیه ادامه داشته است اما تاکنون نتیجه ای به دنبال نداشته است.

دکتر آمی هولمز، استاد مدعو در دانشگاه هاروارد و پژوهشگر انستیتو ویلسون در مقاله ای پیرامون سرنوشت منطقه امن می نویسد: آمریکا نیز خود تمایلی برای ایجاد منطقه امن توسط ترکیه در شمال سوریه ندارد زیرا این کشور از سرنوشت اقلیت ها بویژه مسیحیان در خاورمیانه نگران است و با توجه به کشتار مسیحیان منطقه توسط دولت امپراتوری عثمانی بیم آن می رود که با استقرار نیروی ترکیه در شمال سوریه، مسیحیان این منطقه که تقریبا در اکثر نقاط این منطه تحت کنترل کردها ساکن هستند آواره شوند.

وی تاکید می کند که حتی اقلیم کردستان عراق هم که در منطقه روابط دوستانه تری نسبت به سایرین با دولت ترکیه دارد مخالف ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است زیرا از پیامدهای منفی آن از جمله احتمال آواره شدن تعداد زیادی از مردم این منطقه به اقلیم کردستان بیم دارد.

دکتر آمی هولمز در مقاله خود که در سایت اندیشکده نشنال اینترست منتشر شده، اشاره کرده است که اقلیم کردستان عراق به تازگی از جنگ با داعش خلاصی یافته و هنوز هم حدود یک و نیم میلیون آواره جنگ داعش در این منطقه ساکن هستند. وی تاکید می کند که در صورتی که ترکیه در مناطق شمالی سوریه به بهانه ایجاد منطقه امن استقرار پیدا کند تعداد زیادی از مردم این منطقه که از تعامل گذشته ترکها بیمناک هستند مجبور خواهند شد این مناطق را ترک کنند.

دکتر هولمز پیش بینی کرده است در صورت ورود ارتش ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه، حدود سیصد الی چهارصد هزار نفر از ساکنان این منطقه آواره خواهند شد و مسیری جز اقلیم کردستان برای پناه گرفتن نخواهند داشت به همین خاطر اربیل هم که رابطه دوستانه ای با آنکارا دارد مخالف ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توسط ترکیه است.

استاد دانشگاه هاروارد به دولت آمریکا پیشنهاد می کند همان طور که ترکیه در سال 2003 دست رد بر سینه آمریکا زد و به این کشور اجازه نداد از خاک ترکیه برای اشغال عراق استفاده کند، واشنگتن هم صریحا به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توسط ترکیه نه بگوید و به این مسئله خاتمه دهد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#اقلیم کردستان