سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  08:06   

آسوشیتد پرس به نقل از منابع عراقی و آمریکایی؛

درخواست پمپئو از بغداد: در مقابله با تهران، یا در کنار واشنگتن یا بی طرف باشید

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک رسانه آمریکایی تاکید کرد که وزیر خارجه این کشور در جریان سفر اخیر خود به بغداد از رهبران عراق درخواست کرده که در تنش با ایران در کنار کشورش باشند و یا این که طرف هیچ کدام را نگیرند.

به گزارش کردپرس، خبرگزاری آسوشیتد پرس آمریکا در گزارشی از برخی منابع آگاه نقل کرده که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در جریان سفر اخیر خود به شهر بغداد در میانه تنش میان کشورش و ایران، حامل پیامی برای رهبران عراق بوده مبنی بر این که اگر در کنار واشنگتن نمی ایستند، بی طرف باشند.

بنا بر آن چه دو مسئول در دولت عراق به اطلاع آسوشیتد پرس رساندند و در گزارش اخیر این خبرگزاری آمده، در پیام پمپئو در رابطه با موضع دقیق عراق تاکید شده که دولت این کشور با دو طرف بسیار متخاصم به طور فزاینده، هم پیمان است.

به گفته دو مسئول مذکور که به شرط عدم افشای هویت خود با آسوشیتد پرس گفت و گو کردند، وزیر خارجه آمریکا برخی اطلاعات استخباراتی که واشنگتن در رابطه با تهدید نیروهای خود در عراق دریافت کرده اما مبهم نگه داشته را در اختیار مسئولان این کشور قرار داده بدون آن که ماهیت تهدیدهای مورد ادعای خود را مشخص کند.

این دو مسئول عراقی همچنین تاکید کردند که پمپئو به اطلاع مسئولان کشورشان رسانده که واشنگتن از آنها انتظار ندارد در هر گونه رویارویی با ایران، در کنار آمریکا بایستند با این حال باید علیه این کشور نیز نباشند؛ به عبارت دیگر عراق باید بی طرف باقی بماند.

این خبرگزاری در گزارش خود همچنین از سه مسئول آمریکایی نقل کرده که وزیر خارجه این کشور به اطلاع مسئولان عراقی رسانده که واشنگتن از "حق ذاتی دفاع از خود" برخوردار است و در صورت حمله به افراد، تاسیسات و یا منافع آمریکا از سوی ایران یا هم پیمانان آن در عراق یا هر جای دیگری نیز از این حق استفاده خواهد کرد.

منابع مذکور که آنها نیز به شرط عدم افشای هویت خود با آسوشیتد پرس گفت و گو کردند، ضمن تاکید بر این که پمپئو در اندیشه هیچ گونه حمله پیشگیرانه علیه ایران و یا استفاده از خاک عراق برای انجام عملیات نظامی علیه آن نیست، خاطر نشان ساختند که مفاد پیام وی این بوده که آمریکا خواهان جلوگیری از درگیری است با این حال در صورت نیاز، از خود دفاع می کند و پاسخ خواهد داد.