سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  01:07   

رایزنی برهم صالح و ایرج مسجدی در خصوص تحولات منطقه

سرویس عراق و اقلیم کردستان – پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری عراق از دیدار وی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد خبر داد.
 

به گزارش کردپرس، پایگاه اطلاع رسانی برهم احمد صالح رئیس جمهوری عراق خبر داد که وی، شنبه 28 اردیبهشت ماه 1398 در بغداد با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرده است.

بر اساس این گزارش، در این دیدار که در دفتر ریاست جمهوری عراق انجام شده است، صالح و مسجدی در خصوص آخرین تحولات سیاسی منطقه گفتگو کرده اند و بر انجام گفتگوهای مثبت با هدف کاهش تنش های منطقه و برقراری ثبات و آرامش در راستای تأمین منافع و رفاه تمامی ساکنان منطقه تاکید شده است.

در این گزارش اشاره ای به جزئیات گفتگوهای میان رئیس جمهوری عراق و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نشده است.

این دیدار در حالی انجام می شود که رسانه های عراقی از آغاز تحرکات رهبران این کشور به ویژه برهم صالح رئیس جمهوری، برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا خبر دادند.

از سوی دیگر پایگاه اینترنتی "ایندیپندنت عربی" گزارش داد که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق برای راه اندازی کانال ارتباطی کارآمد میان واشنگتن و تهران با هدف جلوگیری از ورود دو طرف به جنگ، با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور ارتباط برقرار کرده است.

همچنین امیر الساعدی، تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت و گو با خبرگزاری المعلومه ادعا کرد که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور دستور داده یک هیئت مذاکره کننده به ریاست شماری از مسئولان بلندپایه تشکیل گردد تا برای میانجی گری بین ایران و آمریکا وارد عمل شود.

همزمان مسعود عبدالخالق رئیس موسسه مطالعاتی - رسانه ای standardkurd در مصاحبه با کردپرس، برهم صالح رئیس جمهور عراق را گزینه مناسبی برای ورود به تنش میان ایران و آمریکا به عنوان میانجی دانست و گفت: به دلیل این که هم اکنون در عراق شخصیتی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده است که کارآمد و فعال است و به عنوان  شخصیتی عمل‌گرا شناخته می شود و دارای جایگاه بین المللی است و در مناقشات و مسائل جهانی تأثیرگذار است، باید از ایشان حمایت های لازم برای اعلام ابتکار عمل در راستای جلوگیری از وقوع نزاع مسلحانه میان ایران و آمریکا در خاورمیانه صورت گیرد و در این پروژه  و ابتکار عمل تلاش شود مذاکرات میان ایران و آمریکا در خاک عراق و یا در اقلیم کردستان آغاز شود و دو کشور به توافقی بُرد – بُرد دست یابند تا از گزینه جنگ دور شویم، زیرا وقوع جنگ میان این دو قدرت برای عراق و در این میان اقلیم کردستان بسیار زیان آور خواهد بود.

برچسب‌ها:
#عراق
#برهم صالح
#ایرج مسجدی
#ایران