سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  16:48   

نفس بناهای تاریخی کردستان به شماره افتاده است

سرویس کردستان- ضعف حوزه گردشگری در کردستان و بی توجهی به ظرفیت های موجود در این حوزه زنگ خطر نابودی اماکن تاریخی این استان را به صدا درآورده است.

به گزارش کردپرس، این روزها، بناهای تاریخی استان کردستان حال و روز خوشی ندارند و مغفول واقع شده اند. بناهای تاریخی کردستان به علت بی توجهی ها به مانند بیدی شده اند که با هر بادی می لرزند و بخشی از آن ها از بین می رود. معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان  چند روز قبل  در خبری اعلام کرد که برخی از بناهای تاریخی استان به علت بارندگی های اخیر آسیب دیده و دچار تخریب شده اند.  پل شیخ سنندج یکی از این اماکن تاریخی است که  قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد و حالا به علت بی توجهی در آستانه نابودی قرار گرفته است. به گفته رشیدی بدلیل سرریز سد قشلاق و بالا آمدن آب رودخانه آن اکنون قسمت بیشتر  پل شیخ زیر آب رفته و امکان بستن داربست هم برای مرمت آن فعلا وجود ندارد. حال آنکه خطر نابودی این مکان تاریخی سال هاست که به مسئولان گوشزد شده اما جدی گرفته نشد و حالا پس از بحران روی داده به فکر مرمت آن افتاده اند! سال گذشته هم مدیرکل میراث فرهنگی کردستان در گفت و گو با ایرنا از وخامت حال این پل تاریخی خبر داده بود که به دلیل عدم لایروبی بستر رودخانه از سوی سازمان مربوطه، رشد گیاهان موجب سد عبور آب و تجمع آن در اطراف پل شده است که این تجمع آب در زیر پل بر شدت تخریب آن افزوده است. که اگر زودتر چاره ای برای حل مشکل پل می اندیشیدند امروز شاهد از بین رفتن آن نبودیم. قلعه زیوه سقز هم در بارندگی های اخیر دچار آسیب جدی شده و بر اساس گزارش ها در معرض تهدید جدی قرار گرفته است. 

عمارت خسروآباد سنندج هم به عنوان یکی از شاخص ترین اماکن تاریخی کردستان به همین وضعیت دچار شده و گچبری های آن در بارندگی های اخیر آسیب دیده است. ظرفیت عظیم گردشگری در کردستان حلقه مفقوده ای است که از چشم مسئولان دور مانده و نادیده گرفته شده است. این وضعیت را در سایر بناهای تاریخی استان هم می توان به وضوح مشاهده کرد.  اگرچه ضعف در حوزه های مختلف سبب شده است که امروز استان کردستان صدرنشین تورم و بیکاری در کشور باشد اما یکی از مهمترین این حوزه ها، صنعت گردشگری است؛ با وجود آنکه ظرفیت های گسترده ای در این بخش وجود دارد نتوانسته در توسعه اشتغال استان سهم چشم گیری داشته باشد حال آنکه استفاده از این ظرفیت می تواند راهگشای نجات استان از بیکاری باشد.