سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 8 فروردین 1398  ::  15:26   

دیدار مسعود بارزانی با کوچر بیرکار

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رهبر حزب دمکرات کردستان(پارتی) در دیدار با پروفسور کوچر بیرکار بر حمایت از وی در انجام دادن امور علمی و پژوهشی تأکید کرد.
 

به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات با پروفسور کوچر بیرکار ریاضی دان برجسته کُرد زاده شهر مریوان که به اربیل سفر کرده است؛ دیدار کرد.

سایت رسمی حزب دمکرات کردستان(پارتی) در این خصوص گزارش داد که بارزانی ضمن تقدیر از دستاوردهای پروفسور بیرکار، این دستاوردها را افتخاری برای کُردها و نیز نشان دهنده استعداد و توانایی جوانان کُرد دانست.

بارزانی همچنین با ابراز امیدواری در مورد افزایش شمار جوانانی مانند پروفسور بیرکار، حمایت خود از وی را در انجام دادن امور علمی- پژوهشی و آموزش جوانان اقلیم کردستان اعلام کرد.

همچنین پروفسور بیرکار دارنده جایزه جهانی فیلدز نیز اعلام کرد که طرح هایی علمی را برای کمک به آموزش و افزایش سطح علمی دانشجویان و دانشگاه های اقلیم کردستان تهیه و تدوین کرده و قصد دارد که این طرح ها را با کمک دانشگاه صلاح الدین اربیل، اجرایی کند.

این در حالی است که روز چهارشنبه 9 فروردین/29 مارس، طی مراسمی ویژه در شهر اربیل و با حضور نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و قباد طالبانی معاون وی و همچنین رئیس پارلمان کردستان، دکترای افتخاری دانشگاه صلاح الدین اربیل به پروفسور کوچر بیرکار (فریدون درخشانی) اعطا شد.

کوچَر بیرکار ریاضی‌دان کُرد ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج انگلستان است. وی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه تهران سپری کرد و سال ۲۰۱۸ به دلیل فعالیت و پژوهش در زمینه هندسه جبری برنده مدال فیلدز شد.

بیرکار پس از دریافت جایزه‌ مذکور گفت امیدوار است این مدال لبخند کوچکی بر لبان چهل میلیون کُرد بنشاند و در آن زمان بارزانی با انتشار پیامی ضمن تقدیر از بیرکار اعلام کرد که وی یکی از 40 میلیون کُردی در جهان است که این دستاورد بیرکار لبخند را بر لبانش آورد.