سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 28 اسفند 1397  ::  22:50   

وزارت فرهنگ و هنر استان دهوک:

نوروز با هزار مشعل فروزان در شهر آکری اقلیم کردستان برگزار می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزارت فرهنگ و هنر استان دهوک اقلیم کردستان اعلام کرد که جشن های نوروز در شهر آکری از توابع دهوک، با برافروختن هزار مشعل آتش برگزار می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری باس نیوز، وزارت فرهنگ و هنر استان دهوک اقلیم کردستان، اعلام کرد که کمیته ای ویژه به منظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم و جشن های نوروزی در این استان و به ویژه شهر آکری تشکیل شده است.

طبق خبر در شهر آکری مراسم نوروز با شکوه بسیار برگزار شده و هر ساله شمار بسیاری گردشگر داخلی و خارجی به منظور حضور در این مراسم به این شهر سفر می کنند.

وزارت فرهنگ و هنر دهوک اعلام کرده که طی 2 ماه گذشته 7 گروه از جوانان داوطلب آکری تحت عنوان جوانان نوروزبان، اقدام به ساخت هزار مشعل آتش برای برپایی آتش نوروز و مراسم و جشن های آن در آکری هستند و مراسم نوروز در آکری با این1000 مشعل فروزان برگزار می شود.

در هنگام برپایی جشن های نوروز و شب سال نو در آکری، هم زمان با تاریک شدن هوا گروه های نوروزبان در دهوک مشعل های خود را روشن ساخته و در صفوف منظم و مشعل به دست از کوه کلی که بلندترین کوه آکری است بالا رفته و آتش نوروز را بر فراز این کوه صخره ای برپا می کنند.

همچنین منبعی وزارت فرهنگ و هنر دهوک به خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که در مراسم نوروز امسال، پرده از تندیس نوروز در ورودی شهر آکری برداشته می شود.

 

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نوروز