انتشار:  سه‌شنبه 28 اسفند 1397  ::  09:47   

رئیس جمهور ترکیه:

عملیات گسترده ای را با ایران علیه PKK ترتیب دادیم

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به موضوع عملیات مشترک نظامی با ایران علیه PKK در مرزهای شرقی ترکیه گفت: خدا را شاکریم که این عملیات مشترک صورت گرفت. پیش از این نیز بوده است ولی این بار عملیات به صورت گسترده انجام شد.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسئله طرح بقای ملی در آستانه انتخابات 31 مارس 2019 میلادی گفت: احزاب اپوزیسیون می گویند در ترکیه مسئله بقا وجود ندارد. مگر مکانی که PYD/YPG به عنوان کریدور ترور اعلام کرده است مرزهای ما نیستند؟ 911 کیلومتر مرز مشترک داریم و حملات راکتی که از آنجا به کیلیس، غازی عنتاب و اورفا صورت می گیرد مگر تهدید بقای ملی ما نیست؟ این را مسئله بقا نبینیم چه چیزی را مسئله بقا خواهیم دید؟ اگر ما عملیات های جرابلس و عفرین را انجام نداده بودیم امروز تمام مرزهای جنوبی مان از سوی تروریست ها اشغال شده بود.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: کردها بعضاً می گویند جمهوری ترکیه از ما حمایت نمی کند. باید به آنان بگوییم 300 هزار کردی که از کوبانی آمده اند در ترکیه زندگی می کنند. در این گونه موارد باید صادقانه و صمیمی با موضوع برخورد شود.

اردوغان با اشاره به مسئله منطقه امن در شمال سوریه گفت: اگر در مرزهای جنوبی خود یک منطقه امن تأسیس نکنیم هر لحظه احتمال به وجود آمدن مشکلات امنیتی از آنجا وجود دارد. ولی اگر یک منطقه امن در آنجا ایجاد کرده و به صورت مشترک با نیروهای ائتلاف بین المللی حرکت کنیم، این منطقه را تحت تضامین لازم قرار داده ایم.

رئیس جمهور ترکیه در آخر اظهاراتش با اشاره به موضوع عملیات مشترک نظامی با ایران علیه PKK در مرزهای شرقی ترکیه نیز خاطرنشان کرد: مدت زمان طولانی است که PKK در مرزهای مشترک ایران – ترکیه حضور دارد. همان گونه که می دانید پژاک شاخه ایرانی PKK است. ایران نیز از حضور پژاک در مرزهای خود ناراحت است. ما نیز از حضور PKK ناراحت هستیم. بعضی مواقع از مرزهای ما به ایران و برخی مواقع از مرزهای ایران به ما حملاتی صورت می گیرد. برای مقابله با این ها در خصوص عملیات و اقدام مشترک صحبت کردیم. خدا را شاکریم که این عملیات مشترک صورت گرفت. پیش از این نیز بوده است ولی این بار به صورت گسترده این عملیات شکل گرفت. این عملیات ها ادامه خواهد داشت. کار در اینجا متوقف نخواهد شد و ادامه خواهد داشت. طرف های ایرانی نیز در این خصوص مصمم هستند. در این خصوص که نتایج این عملیات ها چه بوده است هنوز اعلام نشده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک