انتشار:  سه‌شنبه 28 اسفند 1397  ::  02:47   

گفت‌وگوی عبدالمهدی و معاون ترامپ درباره روابط عراق و آمریکا و دوره پساداعش

سرویس عراق و اقلیم کردستان - معاون رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر عراق در رابطه با بازسازی این کشور پس از شکست داعش و روابط دو جانبه گفت و گو کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کاخ سفید شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به صورت تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت و گو کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، معاون رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر عراق در این گفت و گوی تلفنی، فرصت های افزایش توسعه شراکت راهبردی میان دو کشور از جمله ادامه همکاری در زمینه ارتقای کارآمدی حرفه ای نیروهای امنیتی و رشد اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

کاخ سفید در این باره تاکید کرد که پنس از اخبار مربوط به امضای توافقنامه های اقتصادی و تجاری اخیر میان عراق و اردن و همچنین سفر قریب الوقوع عبدالمهدی به برخی کشورهای منطقه به عنوان بخشی از اقدامات مهم در راستای ادغام مجدد عراق در منطقه پس از شکست گروه تروریستی داعش در این کشور، استقبال کرده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نیز ضمن اعلام این که به صورت تلفنی با نخست وزیر عراق گفت و گو کرده، از وی به دلیل آن چه پشتیبانی قوی از شراکت همیشگی میان ایالات متحده و ملت عراق خواند، قدردانی کرد.

پنس در این پیام همچنین خاطر نشان ساخت که آمریکا برای شکست باقی مانده های داعش و کمک به جوامع مسیحی و ایزدی برای بازسازی و بهبودی از سال ها جنگ و تروریسم، در کنار عراق ایستاده است.