سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 27 اسفند 1397  ::  17:57   

تلاش حزب دمکرات برای تسریع روند انتخاب رئیس جدید اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مقامات حزب دمکرات کردستان از قصد این حزب برای تسریع در روند انتخاب رئیس جدید اقلیم کردستان و نهایی شدن این منصب تا اواسط ماه آینده میلادی، به منظور تشکیل هرچه زودتر دولت جدید اقلیم، خبر می دهند.

به گزارش کردپرس، درحالی که انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در اوایل مهر ماه گذشته انجام شد؛ اما هنوز احزاب برنده انتخابات و به ویژه حزب دمکرات و اتحادیه میهنی به عنوان دارنده بیشترین میزان کرسی های پارلمان هنوز نتوانسته اند به توافق برای تشکیل دولت جدید اقلیم، هیئت رئیسه پارلمان و فعال سازی منصب ریاست اقلیم کردستان که به حالت تعلیق درآمده، دست یابند.

طی ماه های گذشته چندین دور نشست میان حزب دمکرات و اتحادیه میهنی و نیز دیگر احزاب اقلیم انجام شده و با وجود توافقات ابتدایی  میان آنان، هنوز اقدامی عملی در جهت تشکیل دولت صورت نگرفته است.

از سوی دیگر حزب دمکرات کردستان، به عنوان برنده اصلی انتخابات، نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب( نخست وزیر فعلی اقلیم) را به عنوان نامزد منصب ریاست اقلیم و مسرور بارزانی دیگر عضو راشد حزب ( مسئول شورای امنیت اقلیم) را به عنوان نامزد منصب نخست وزیری دولت جدید اقلیم معرفی کرده است.

یکی از مقامات حزب دمکرات که نخواسته نامش فاش شود؛ در این خصوص به روداو گفت که این حزب در صدد است تا اواسط ماه آوریل آتی، منصب ریاست اقلیم را نهایی کرده و از این طریق هرچه زودتر دولت اقلیم کردستان نیز تشکیل شود.

وی تأکید کرد که حزب دمکرات تمام تلاش خود را برای جلب همکاری اتحادیه میهنی به کار می گیرد اما این حزب نیز نباید بیش از این وقت کشی کرده و لازم است که اقداماتی مؤثر و عملی در راستای تشکیل دولت و حل مشکلات انجام دهد.

از سوی دیگر فرید اسه سرد عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان با اشاره به توافقی حزب دمکرات با جنبش تغییر در خصوص مناصب انجام داده؛ به روداو گفت که توافق میان حزب دمکرات و جنبش تغییر اشتباه بوده؛ زیرا اتحادیه میهنی پست هایی را که حزب دمکرات توافق کرده به جنبش تغییر بدهد، بیش از سهم انتخاباتی جنبش تغییر می داند؛ اما با این حال می توان با افزودن منصب معاونت نخست وزیری و معاونت رئیس اقلیم بخشی از مشکلات اتحادیه میهنی و حزب دمکرات را حل و فصل کرد.

همچنین یکی از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی که نخواسته نامش فاش شود به روداو گفت که این حزب خواهان تقسیم مناصب دولتی و پارلمانی بر اساس میزان رأی و کرسی های احزاب است.

 در همین حال بژار کوچر عضو کمیسیون حقوقی پارلمان کردستان و نماینده حزب دمکرات اعلام کرده که به دلیل اینکه اتحادیه میهنی روند تشکیل دولت و نهایی شدن مناصب کلیدی را به تعویق انداخته حزب دمکرات در صدد است تا یک هفته آینده اقدامات قانونی و عملی را برای انتخاب و آغاز به کار رئیس جدید اقلیم کردستان و فعال سازی این منصب انجام دهد و نیچروان بارزانی به عنوان رئیس جدید اقلیم به صورت رسمی از اواسط ماه آوریل انجام وظایف قانونی خود را آغاز می کند و بنا به قانون شماره 1 مصوب سال 2005 پارلمان، تمام اختیارات قانونی این منصب را در دست می گیرد.

این در حالی است که مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان که 12 سال پیاپی، منصب ریاست اقلیم کردستان را در اختیار داشت، در ماه های پایانی 2017 از این منصب کناره گیری کرده و اختیارات خود را به نهاد نخست وزیری و پارلمان کردستان واگذار کرد.

هفته گذشته سخنگوی حزب دمکرات کردستان اعلام کرد که این حزب خود به صورت مستقل منصب ریاست اقلیم کردستان را فعال کرده و رئیس جدید اقلیم را منصوب می کند و سپس قانون ریاست اقلیم در پارلمان و با رأی دیگر احزاب اصلاح می شود.

پیشتر دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در نشستی دیگر توافق کردند که در تاریخ 18 فوریه جاری نشست پارلمان کردستان را برای تعیین هیئت رئیسه جدید پارلمان و آغاز روند‌ تشکیل کابینه جدید دولت برگزار کرده و همچنین اعلام کردند که در این تاریخ نشست شورای استانی کرکوک برای عادی سازی وضعیت آن و تعیین استاندار جدید انجام می شود.

با این وجود دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به صورت رسمی اعلام کرد که حضور این حزب در نشست های مذکور، منوط به حصول و امضای بسته توافقی با حزب دمکرات در مورد مسائل کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و روابط اربیل و بغداد است و در نشست 18 فوریه شرکت نکرد.

اتحادیه میهنی تأکید می کند که از نظر اتحادیه میهنی باید مسئله تشکیل دولت و پارلمان جدید اقلیم و فعال سازی ریاست اقلیم، در یک بسته و به صورت همزمان و از طریق توافق میان احزاب سیاسی اقلیم، انجام شود.