سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 27 اسفند 1397  ::  12:59   

تلاش اقلیم کردستان برای جذب گردشگران ایرانی در ایام نوروزی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از مسئولین روابط با جمهوری اسلامی ایران در دولت اقلیم کردستان از اقدامات برای جذب بیشتر گردشگر ایرانی به ویژه در ایام نوروز خبر داد.
 

عبدالله آکره یی مدیر کل دفتر روابط دولت اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار کردپرس، اعلام کرد: دولت اقلیم کردستان به مناسبت عید نوروز و آغاز سال جدید، دستور داده است هیچ مبلغی از شهروندان ایرانی برای سفر به اقلیم کردستان اخذ نگردد و این دستور از جمعه 24 اسفند ماه 1397 ابلاغ و اجرایی شده‌ است و تا 5 فروردین 1398 قابل اجرا است.

وی ضمن اشاره به این که تمامی تلاش اقلیم کردستان در راستای جذب بیشترین گردشگر و زمینه سازیی برای رونق این صنعت و ایجاد تسهیلات لازم برای گردشگران خارجی است، اعلام کرد: عدم اخذ وجه از مسافران ایران در ایام تعطیلات بنا به دستور نچیروان بارزانی نخست وزیر و در راستای آسایش مسافران ایرانی بنا به روال سال های گذشته اتخاذ و به تمامی دروازه های مرزی رسمی میان ایران و اقلیم کردستان ابلاغ شده است و تا موعد اعلام شده، اجرایی می شود.

این مقام مسئول اقلیم کردستان ابراز امیدواری کرد که خانوادهای ایرانی برای گذراندن تعطیل عید نوروز به اقلیم کردستان سفر کنند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن کنند.

شایان ذکر است که پیشتر نیز علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در پاسخ به پرسشی درباره آخرین توافق ایران و عراق در ارتباط با صدور ویزای رایگان، گفته بود: در زمان سفر وزیر گردشگری عراق به ایران که همزمان با نمایشگاه گردشگری انجام شد، درخواست کردیم با توجه به آمار بالای گردشگران دو طرف اولاً به موضوع افزایش قیمت ویزای عراق (در حد ۱۰ دلار) رسیدگی و آن را کنترل کنند، یا در صورت امکان ویزای دو کشور لغو شود؛ خوشبختانه این موضوع در سفر رئیس جمهور به عراق پیگیری شد و طرفین توافق کردند.

وی با اشاره به این که طرف عراقی بنا به ملاحظاتی با لغو کامل ویزا موافقت ندارد، گفت:  قرار شد دو طرف هزینه صدور ویزا را حذف کنند، این اتفاق به مبادلات اقتصادی و گردشگری دو کشور قطعاً کمک خواهد کرد.

مونسان درباره زمان اجرایی شدن این توافق اعلام کرد: احتمالاً صدور رایگان ویزای ایران و عراق از پایان فروردین ماه سال ۹۸ اجرا شود.