سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  10:30   

با پیگیری جریان مسمومیت در قروه؛

آمار مسمومیت ها در قروه به 315 نفر رسید/علت همچنان نامشخص

سرویس کردستان- آمار مسمومیت ها در قروه به 315 نفر رسید و با وجود اینکه آزمایشات و نمونه گیریهای بسیاری انجام شده اما همچنان علت این مسئله نامشخص بوده و تنها بر روی رعایت نکات بهداشتی تأکید می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، در جریان مسمومیت تعدادی از مردم شهرستان قروه منجمله شهرهای قروه و سریش آباد، فرماندار شهرستان قروه به همراه دیگر مسئولان مرتبط بامداد چهارشنبه به بازدید بیمارستان شهید بهشتی قروه و بررسی وضعیت رسیدگی به بیماران اقدام کرد.

در این بازدید میدانی شلوغی بخش اورژانس مشخص بود و در گفت و گو با پزشکان شیفت اعلام شد که بیشتر بیماران مراجعه کننده با حالت تهوع و اسهال و استفراغ مواجه هستند.

هرچند هنوز علت اصلی این اتفاق مشخص نشده است اما بیشتر پزشکان و مسئولان مرتبط از رعایت نکات بهداشتی چه عمومی و چه فردی سخن گفته و بر این مسئله تأکید دارند و احتمالات خود را از قبیل مصرف مواد غیربهداشتی و عفونت های تنفسی بیان می کنند.  

گرچه این مشکل از روز نوزدهم اسفند به صورت چند مورد اعلام شده بود اما جای تعجب دارد که چرا تا روز بیست و دوم اطلاع رسانی نشده و آن طور که باید هشدارها صورت نگرفت.

با این وجود در این بازدید موحد امان اللهی وضعیت پذیرش و رسیدگی به بیماران را بررسی و از اینکه موردی بستری نبوده و سرپایی درمان شده اند اطمینان خاطر کسب کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه از روز 19 اسفند تا ساعت یک بامداد 23 اسفند، تعداد مراجعین در حال نوسان بوده است، تصریح کرد: طبق آمار اعلامی 315 نفر با علایم مرتبط به این مسمومیت به بیمارستان قروه، مراکز درمانی سریش آباد و دیگر مراکز درمانی شهرستان مراجعه کرده اند.

امان اللهی از به اوج رسیدن سیر مراجعین با این شرایط در روز 21 اسفند به تعداد 140 نفر خبر داد و افزود: این سیر صعودی در حال حاضر کاهش پیدا کرده و در این میان آنچه اهمیت دارد این است که براساس آزمایشات صورت گرفته مشخص گردید آب شرب شهرستان قروه سالم بوده و هیچ گونه مشکل میکروبی و شیمیایی ندارد.

وی از خدمت رسانی به بیماران در راستای بهبود حالشان گفت و همچنین از تحت کنترل بودن وضعیت و روند کاهشی این جریان خبر داد.

باتوجه به اینکه این اتفاق روز پنجم خود را می گذراند نیاز است مسئولان امر کمی شفاف تر بوده و هر آنچه در این زمینه را انجام داده اند با مستندات به مردم اعلام نمایند. این در حالی است که متولیان امر در بیمارستان و شبکه بهداشت چندان تمایل به شفاف سازی و رفع ابهام و نگرانی در جامعه را ندارند چرا که مدام حرف های خود را تغییر می دادند.

از زمان بروز این مشکل تا کنون در تمامی شبکه های اجتماعی تنها مبحثی که دیده می شود بی اعتمادی به صحبت هایی است که صورت می گیرد و همین نشان می دهد که مردم به دنبال پاسخی صحیح هستند نه سخنان نصیحت گونه.

با این وجود با اطمینان کامل باید گفت مردم از سلامت آب شرب شهرستان مطمئن باشند چرا که آلودگی آب شامل تمام شهرستان بوده و تنها به بیمار شدن این تعداد منتهی نمی شد.

از طرفی باید گفت افراد درگیر این بیماری در سطح شهرستان پراکنده بوده و مختص به یک نقطه خاصی نیست.

به هر حال شاید بتوان با رعایت تمامی نکات بهداشتی منجمله انجام مراحل سالم سازی سبزیجات خام همانند پاک کردن مواد زائد لابه لای سبزیجات، شستن آن با مایع ظرفشویی به گونه ای که کف روی سبزی را بپوشاند، سپس استفاده از مواد ضدعفونی کننده و بعد از آن هم شست و شو نهایی، از بروز چنین مشکلاتی در جامعه کاست./