انتشار:  سه‌شنبه 21 اسفند 1397  ::  22:02   

پروین بولدان:

خواندن خطبه به زبان کردی در مساجد به دستور اردوغان ممنوع شده است

سرویس ترکیه - پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با انتقاد از سیاست های حاکمیت سیاسی علیه کردهای ترکیه گفت: خواندن خطبه به زبان کردی در مساجد به دستور اردوغان ممنوع شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که به ارزروم سفر کرده است در اظهاراتی با انتقاد از سیاست های حاکمیت سیاسی علیه کردهای ترکیه گفت: کسانی که دین را ابزار سیاست کرده اند یک بار دیگر دروغ می گویند. خواندن خطبه به زبان کردی در مساجد به دستور اردوغان ممنوع شده است، در حالی که همواره از دین سخن می گوید. امروزه کردها حتی حق عبادت به زبان مادری خود را هم ندارند. زیرا حزب عدالت و توسعه (AKP) و جناب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه عبادت کردها به زبان مادری را ممنوع کرده اند. خواندن نماز جماعت روز جمعه در بیرون از مساجد ممنوع شده است، خواندن خطبه به زبان کردی، قرآن کریم به زبان کردی ممنوع شده است. چنین تفکری یک بار دیگر در آستانه انتخابات با طرح مسئله اذان و اهانت به آن توسط جریان های هوادار اپوزیسیون، در تلاش برای استفاده ابزاری از دین در عرصه سیاست است.

وی در ادامه اظهارات خود با تأکید بر این که انسان ها در این کشور به اذان، نماز، روزه، و قرآن بیشتر از AKP احترام می گذارند، خاطرنشان کرد: باور کنید که در این کشور همه بیش از AKP دیندار هستند. در این کشور هر کسی بیشتر از AKP به نماز، روزه، قرآن و اذان احترام می گذارد. ولی آنان با استفاده ابزاری از دین در هر دوره از انتخابات این کار را تکرار می کنند.

پروین بولدان در سخنان خود خاطرنشان کرد: کردها، ارمنی ها، سوریانی ها، علوی ها، لازها، چرکس ها و هر کسی که در این کشور نادیده گرفته می شود تنها یک حزب را به عنوان ضامن حقوق خود می بیند: HDP. HDP امروزه در ترکیه، در سیاست ترکیه جایگاه بسیار مهمی دارد. این حزب برای آینده ترکیه، برای صلح، سیاست دموکراتیک، زنان و جوانان در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد. به همین خاطر است که می خواهند مانع سیاست دموکراتیک ما در ترکیه شوند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#رجب طیب اردوغان