انتشار:  سه‌شنبه 21 اسفند 1397  ::  20:55   

رئیس پلیس آگاهی کرمانشاه:

مردم شماره سریال اموال با ارزش خود را ثبت کنند/70 درصد جرایم استان توسط افراد سابقه دار انجام شده است

سرویس کرمانشاه -  رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه با اشاره به انهدام 100 باند سرقت طی 11 ماه سپری شده از سال جاری، گفت: 8 هزار سارق و مالخر نیز در این رابطه دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، سرهنگ «محمدرضا امیری» گفت: برای انهدام باندهای سرقت و دستگیری افراد سارق و مالخر بالغ بر 60 طرح عملیاتی اجرا و نتیجه آن رشد 30 درصدی کشفیات سرقت بود.

وی با بیان اینکه نیمی از سرقت ها در حوزه خودرو، قطعات و محتویات آن است، خاطرنشان کرد: با انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل و مراقبت های لازم در حوزه سرقت های خشن و مسلحانه نیز طی 11 ماه سپری شده از سال 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته ایم.

امیری با اشاره به شناسایی 20 باند قاچاق در استان و دستگیری 2 هزار قاچاقچی، ارزش کالاهای قاچاق کشف شده را نیز 60 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: یک هزار و 500 دستگاه خودروی حامل کالای قاچاق نیز توقیف و روانه پارکینگ شدند.

این مقام انتظامی با اشاره به شناسایی 12 باند جعل و کلاهبرداری و دستگیری 550 نفر در این ارتباط، ارزش ریالی کلاهبرداری های کشف شده را 138 میلیارد ریال عنوان کرد.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن، 180 پرونده به ارزش یک هزار و 190 میلیارد ریال در حوزه جرایم اقتصادی نظیر زمین خواری، ربا، اختلاس و ... نیز مورد رسیدگی قرار گرفته است.

امیری همچنین از شناسایی 60 انبار محل احتکار کالا که عمدتا به لوازم خانگی و مواد غذایی اختصاص داشت خبر داد و گفت: در این راستا 64 نفر دستگیر شدند.

 کاهش 25 درصدی وقوع قتل

رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش، به کاهش 25 درصدی وقوع قتل در استان اشاره و اظهار داشت: 98 درصد از قتل های صورت گرفته نیز توسط همکاران ما کشف شده است.

وی گفت: طی 11 ماه سپری شده از سال جاری نیز شاهد کاهش 33 درصدی جرایم خشم نظیر آدم ربایی و گروگانگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.

وقوع 70 درصد جرایم استان توسط افراد سابقه دار

سرهنگ امیری همچنین با اشاره به اینکه 70 درصد از جرایم استان توسط افراد و مجرمان سابقه دار انجام می شود، از کنترل نامحسوس زندانیان سابقه دار در روزهای پایانی سال و ایام نوروز خبر داد.

رئیس پلیس آگاهی کرمانشاه گفت: یکی دیگر از اقدامات در دست اجرا برای پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش گشت های آشکار و پنهان در بازار و اماکن تجاری است که این آغاز شده است.

وی تصریح کرد: ارائه آموزش های چهره به چهره به صاحبان اصناف خصوصا آن هایی که در معرض آسیب و سرقت های خشن هستند از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.

 مردم شماره سریال اموال با ارزش خود را ثبت کنند

سرهنگ امیری در ادامه ضمن اینکه از مردم خواست تا شماره سریال اموال با ارزش خود را ثبت و یادداشت کنند، به راه اندازی سامانه "نما" در پلیس آگاهی کشور اشاره کرد و گفت: در این سامانه مشخصات اموال سرقتی کشف شده درج و در صورتی که فردی اموالش به سرقت برود می تواند از این طریق برای رسیدن به اموال مسروقه اش اقدام کند.

این مقام انتظامی در ادامه توصیه هایی نیز به شهروندان داشت و گفت: تجهیز منزل به دوربین مداربسته و آژیرخطر، همراه نداشتن وجه نقد به مقدار زیاد و عدم پارک خودرو در نقاط خلوت و تاریک از جمله نکاتی است که شهروندان باید مدنظر داشته باشند.

وی یادآوری کرد: یکی دیگر از نکاتی که مردم حتما باید رعایت کنند ترک نکردن خودرو در زمان روشن بودن وسیله نقلیه است حتی اگر کودک یا فرد سالمندی نیز در خودرو نشسته باشد حتما باید خودرو را خاموش و سوئیچ ماشین را نیز برداشت.

سرهنگ امیری در پایان و با تاکید بر اینکه تمام تلاش پلیس امنیت بخشی به جامعه و مبارزه با مجرمان است، گفت: علی رغم تمام محدودیت ها فکر می کنم همکاران ما موفق عمل کرده اند.