انتشار:  پنج‌شنبه 2 اسفند 1397  ::  18:33   

دست رد اروپا به سینه آمریکا و کُردهای سوریه

سرویس جهان- مقامات آمریکایی می گویند متحدان اروپایی آمریکا حاضر نشده اند در صورت خروج آمریکا از سوریه، خلاء موجود را پر کرده و با اعزام نیرو از کردهای سوریه محافظت کنند.

 

به گزارش کردپرس، بر اساس جدول زمانی که برخی مقامات آمریکایی فاش کرده اند واشنگتن همچنان بر خروج نیروهای خود از مکناطق تحت کنترل کردهای سوریه تا اواخر آوریل سال 2019 پافشاری می کند. کردهای سوریه که از حمله ترکیه بعد از خروج نیروهای آمریکا نگرانند از کشورهای اروپایی و سازمان ملل خواسته اند با اعزام حدود 1500 نیرو به شمال سوریه، ضمن ایجاد منطقه حائل در برابر ترکیه به طول 400 کیلومتر، از کردها در برابر ترکیه محافظت کرده و خلاء ایجاد شده بعد از خروج آمریکا را پر کنند.

مقامات آمریکایی نیز از متحدان اروپایی خود بویژه آلمان، فرانسه و انگلیس خواسته بودند با اعزام نیرو به شمال سوریه جای خالی احتمالی آمریکا را پر کنند.

اما روزنامه واشنگتن پست آمریکا امروز در گزارشی به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور نوشت که متحدان اروپایی واشنگتن به درخواست دولت ترامپ درباره اعزام نیرو و ایجاد منطقه حائل در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه جواب رد داده اند.

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به این روزنامه گفته است که حتی متحدان اروپایی آمریکا که در سوریه حضور دارند به این کشور گفته اند اگر آمریکا از سوریه خارج شود آنها نیز همین کار را خواهند کرد. تنها متحدان اروپایی آمریکا که حدود 400 نیروی نظامی در سوریه دارند انگلیس و فرانسه هستند. این دو کشور مانند آمریکا به آموزش نیروهای کرد سوریه اقدام کرده و در جهت پشتیبانی از عملیات نظامی کردها علیه داعش واحد توپخانه سنگین در سوریه دارند.

الهام احمد، رییس شورای سوریه دموکراتیک، شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک تحت رهبری کردهای سوریه که از سه هفته پیش سفری را به آمریکا و سپس اروپا آغاز کرده تلاش می کند متحدان غربی کردهای سوریه را متقاعد کند همچنان در سوریه حضور داشته باشند و برای ممانعت از حمله احتمالی ترکیه به کردهای سوریه ضمن ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه با ترکیه، نسبت به ایجاد منطقه پرواز ممنوع اقدام کنند. وی در سفر به آمریکا دیدار کوتاهی با دونالد ترامپ داشت و رییس جمهور آمریکا به او گفت که کردها را دوست دارد اما از نظر او ترکها نیز دوست داشتنی هستند.

ژان ایو لو دوریان، وزیر خارجه فرانسه درباره سیاست آمریکا در فرانسه گفته است او از سیاست ترامپ گیج شده است. جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس نیز روز سه شنبه گفته بود به نظر نمی رسد انگلیس بخواهد جای خالی آمریکا را در سوریه پر کند.

آن طور که این روزنامه آمریکایی گزارش داده، علت مخالفت متحدان اروپایی با حضور این کشورها در سوریه اعلام خروج کامل آمریکا از سوریه است و اگر آمریکا بخشی از نیروهای خود را در سوریه حفظ کند آنها نیز با حضور در سوریه مشکلی ندارند. به همین دلیل، مقامات دولتی، نمایندگان و فرماندهان ارشد نظامی آمریکا امیدوارند این مسئله باعث شود دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نظرش را در مورد خروج کامل نیروها از سوریه عوض کند.

از جمله درخواست های آمریکا از متحدان اروپایی خود از جمله آلمان که در سوریه نیرو ندارد، این بوده که نیروی ناظر به منطقه شمال سوریه بفرستند تا با ایجاد منطقه امن به عمق 32 کیلومتر در شمال سوریه، میان نیروهای کرد و ارتش ترکیه منطقه حائل ایجاد کنند.

در این میان روسیه پیشنهاد کرده است نیروهای دولتی سوریه به جای نیروهای خارجی در منطقه مورد نظر مستقر شوند اما کردها با اکراه با این پیشنهاد موافق هستند و آمریکا هم به شدت با این پیشنهاد روسیه مخالف است. لاکامرا، فرمانده نیروهای آمریکا در عراق و سوریه، این هفته کردهای سوریه را تهدید کرد در صورت همکاری با دولت های روسیه و سوریه، حمایت نظامی خود از آنها را قطع خواهد کرد.

سناتور لیندسی گراهام، نماینده نزدیک به ترامپ که رییس جمهور آمریکا گفته به حرف های وی در مورد خاورمیانه گوش می کند یکی از مخالفان خروج نیروهای آمریکا از سوریه بوده است. جان بولتن، مشاور امنیتی ترامپ نیز چنین نظری دارد. اما یکی از مقامات ارشد نظامی آمریکا به واشنگتن پست گفته است ژنرال جوزف وتل، رییس فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا تاکید کرده است با این دو حرف نمی زند و به دنبال اجرای دقیق دستورات ترامپ در مورد خروج نیروها از سوریه است.

حتی آن طور که یک وبلاگ آمریکایی شب گذشته خبر داد لیندسی گراهام که پیشنهاد کرده بود حداقل 200 نیروی آمریکایی در سوریه حضور داشته باشند، پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا تلویحا به وی گفته است که ترامپ می خواهد همه نیروها از سوریه خارج شوند و وی مجبور است دستور رییس جمهور را اجرا کند. لیندسی این تصمیم را احمقانه خواند و شاناهان نیز تایید کرده است که خروج کامل نیروهای آمریکا از سوریه می تواند تبعاتی از جمله بازگشت داعش و حمله ترکیه به کردهای سوریه را در پی داشته باشد.

مسئله ایجاد منطقه امن یکی از مبهم ترین پیشنهاداتی است که دولت ترامپ پیشنهاد کرده است. آن طور که مقامات آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفته اند آمریکا می خواهد پس از خروج از سوریه یک میانجی در شمال سوریه حضور داشته باشد تا از تشدید تنش میان کردها و دولت ترکیه جلوگیری کند اما ترکیه می گوید فقط این کشور حق دارد در این منطقه حضور داشته باشد. آنکارا برای ایجاد چنین منطقه ای در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه برنامه دارد. این کشور می خواهد همه آوارگان سوریه را که بالغ بر 4 میلیون نفر بوده و لزوما همه آنها قبلا ساکن شمال سوریه نبوده اند در منطقه امن مورد نظر اسکان دهد و کردهایی را که مخالف ترکیه هستند از این منطقه بیرون براند.

کردها با خروج آمریکا با تهدید ترکیه روبه رو هستند و آن طور که برخی مقامات سوریه این روزها اظهارنظر کرده اند حاضر نیستند خودگردانی مستقل کردها را در شمال سوریه بپذیرند. روسیه هم ظاهرا نمی خواهد اقدامی در جهت تضعیف دولت سوریه متحد مسکو صورت بگیرد و فقط پیشنهاد مذاکره میان کردها و دمشق را داده است. به نظر می رسد با نزدیک شدن به پایان داعش در سوریه که برخی مقامات آمریکایی علت همپیمانی با کردها را مبارزه مشترک با این گروه توصیف کرده اند، کردها در ضعیف ترین موقعیت خود قرار دارند و متحدان اروپایی و آمریکایی آن طور که یکی از شهروندان کرد سوریه به روزنامه ایندیپندنت انگلیس گفته است کردها را وارد یک بازی کرده اند و اکنون آنها را در نیمه راه تنها می گذارند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#داعش