انتشار:  پنج‌شنبه 2 اسفند 1397  ::  18:11   

وزیر دفاع ترکیه:

وضعیت کنونی در شمال سوریه انجام عملیات نظامی را گریز ناپذیر کرده است

سرویس ترکیه - خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به این که وضعیت کنونی در شمال سوریه انجام عملیات نظامی را گریز ناپذیر کرده است، خاطرنشان کرد: هدف ما تأمین صلح و آرامش در منبج و شرق فرات است.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسئله سوریه و جنگ داخلی این کشور گفت: در نتیجه جنگ داخلی در سوریه که همچنان ادامه داشته و مداخلات خارجی نیز بر آن دامن زده است، تراژدی های انسانی بزرگی رخ داده است. به نظر ما اساسی ترین و مهم ترین دلیل عدم ثبات در منطقه وجود گروه های تروریستی مانند داعش و PKK/YPG است. در حالی که نزدیک به یک میلیون انسان در سوریه کشته شده اند، میلیون ها تن دیگر نیز به عنوان پناهنده مجبور به ترک سرزمین خود شده اند. ترکیه از روز اول به کشورهای دوست و متفق خود تأکید کرده بود اگر تدابیر لازم در این خصوص در زمان مناسب و به صورت مشترک اتخاذ نشود، منطقه به باتلاقی تبدیل خواهد شد که همه ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در تماس های سیاسی و نظامی مارس 2011 به تمام مخاطب های خود این هشدار را داده بودیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بزرگترین آسیب از عدم ثبات در سوریه و عراق را ترکیه دید. ترکیه بدون کوچکترین تبعیضی آغوش خود را برای چهار میلیون پناهنده سوری و عراقی  باز کرد و از آنان میزبانی کرد. ترکیه برای صلح و ثبات منطقه ای تلاش کرده و هر زمان از تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی کشورهای همسایه خود حمایت کرده است. با پایبندی به این اصل، وضعیتی که در آن قرار گرفته ایم انجام عملیات های نظامی برون مرزی برای تأمین امنیت ملت و کشورمان و همچنین تأسیس امنیت و ثبات منطقه را گریز ناپذیر کرده است. در همین چارچوب در راستای حقوق بین المللی و حق مشروع دفاع از خود با عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون تروریست ها را از منطقه پاکسازی کرده و شهروندان سوری به خانه های خود در این مناطق بازگشته اند.

آکار خاطرنشان کرد: عزم راسخی را که در عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون به جهانیان نشان دادیم، در پاکسازی تروریست ها از منبج و شرق فرات نیز یک بار دیگر به میان خواهیم گذاشت. منبج و شرق فرات با پاکسازی از YPG/PKK به صاحبان اصلی خود پس داده خواهد شد. به ایجاد یک کریدور ترور در مرزهایمان به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد. همه بدانند که در این خصوص هیچ تحولی را نادیده نگرفته و در مقابل عمل انجام شده قرار نخواهیم گرفت. هدف ایجاد صلح و آرامش در منبج و شرق فرات است. در این راستا کنترل منطقه امنی که برای شمال سوریه در نظر گرفته شده است به وسیله ترکیه شرط اصلی است. تنها در این شرایط است که ثبات به آن مناطق بازخواهد گشت. ما با برادران کرد خود هیچ مشکلی نداریم. هدف و مبارزه ما تنها و تنها با گروه های تروریستی است. امروزه کشور ما یک ساحل امن برای کردهای سوریه است که علیه ظلم ترور در سوریه قرار گرفته اند. ادعایی به غیر از این تحریف واقعیت های تاریخی، ممانعت در راه مبارزه با تروریسم و حتی حمایت از تروریسم خواهد بود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#منبج