انتشار:  پنج‌شنبه 2 اسفند 1397  ::  17:49   

وزیر امور خارجه ترکیه:

در دریای مدیترانه بدون ترکیه هیچ کاری نمی تواند انجام شود

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به آغاز عملیات بورینگ توسط شرکت اکسون آمریکا در آب های مدیترانه گفت: در دریای مدیترانه بدون ترکیه هیچ کاری نمی تواند انجام شود.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هابر7، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به آغاز عملیات بورینگ توسط شرکت اکسون آمریکا  در آب های مدیترانه، گفت: در روزهای پیش رو با دو کشتی عملیات بورینگ در اطراف قبرس و در آب های مدیترانه را آغاز خواهیم کرد. همه خواهند دید که در آن منطقه هیچ کاری بدون ما صورت نخواهد پذیرفت. هم آن کشورهایی که از دور به این منطقه آمده اند و هم شرکت های آنان خواهند دید که در دریای مدیترانه بدون در نظر گرفتن ترکیه هیچ پروژه ای را نخواهند توانست انجام دهند. به هیچ عنوان اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به روابط ترکیه – روسیه نیز گفت: توسعه روابط با روسیه به نفع ترکیه بوده است. حتی کشورهای اروپایی از روابط ما با روسیه به عنوان یک کشور عضو ناتو انتقاد می کنند، همان کشورهای اروپایی دارای روابط نزدیکی با روسیه هستند. ما 50 درصد از نیاز خود به گاز طبیعی را از روسیه تأمین می کنیم. این رقم در برخی کشورهای اروپایی به 80، 90 درصد هم می رسد. فشار اخیر ترامپ علیه آلمان نیز همین مسئله است. اگر در این منطقه و در این جغرافیا زندگی می کنید باید مدیریت بحران را بسیار خوب بلد باشید. ما به عنوان ترکیه امروزه در مدیریت بحران یکی از مهم ترین بازیگران جهانی هستیم. اقداماتی که بعد از مسئله حلب در مدیریت بحران سوریه اعم از مذاکرات آستانه، مذاکرات سوچی، کمیسیون قانون اساسی جدید سوریه، توافقنامه ادلب و ... انجام داده ایم، امروزه ما را به بهترین کشور در خصوص سوریه تبدیل کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا