انتشار:  پنج‌شنبه 2 اسفند 1397  ::  12:00   

صالح مسلم:

ترکیه با تغییر ظاهر تروریست ها در پی کسب مشروعیت برای آنان است/ سیستم شمال و شرق سوریه باید در عرصه بین المللی به رسمیت شناخته شود

سرویس ترکیه - صالح مسلم، عضو کمیته روابط خارجی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه در اظهاراتی با اشاره به حمایت ترکیه از برخی گروه های تروریستی سوری، گفت ترکیه در پی آن است که با تغییر ظاهر تروریست ها برای آنان مشروعیت کسب کند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، صالح مسلم، عضو کمیته روابط خارجی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه در اظهاراتی با اشاره به آخرین تحولات در شمال سوریه با محوریت مبارزه با گروه تروریستی داعش عنوان کرد: مبارزه با داعش ادامه پیدا خواهد کرد. زیرا حفره های زیرزمینی و ذهنیت ایدئولوژیک داعش هنوز در منطقه وجود دارد. برخی طرف ها مانند ترکیه از تروریست ها حمایت می کنند. ترکیه پوشش و ظاهر گروه های تروریستی را تغییر می دهد و تلاش می کند تا به آنان مشروعیت ببخشد. این موضوعی است که تمام سوریه را درگیر کرده و یک جنگ بین المللی است. یکی دیگر از طرح های ترکیه جا دادن تروریست های ادلب در عفرین است. باید جلوی این طرح ترکیه گرفته شود.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ترکیه از ابتدای قرن بیستم آشکارا از نابودی کردها سخن گفته است. ولی کردها با مقاومت های مختلف پیروزی هایی را به دست آورده اند و به عنوان پیشقراول مبارزه با تروریسم مطرح شد. این پیروزی کردها علیه ذهنت و تفکر ترکیه است. موجودیت کردها و سیستم دموکرات ملی کردها دیگر باید در عرصه بین المللی مورد قبول واقع شود. زیرا تا زمانی که وضعیت سیستم شمال و شرق سوریه مورد قبول بین المللی واقع نشده است، وضعیت زندانی های داعش در این منطقه نیز مشخص نخواهد شد. با بسیاری از کشورها به دلیل عدم شناسایی وضعیت شمال و شرق سوریه نمی توانیم ارتباط برقرار کنیم. برای جلوگیری از فعال سازی دوباره این تروریست ها یک راه حل سیاسی نیاز است.

مسلم با اشاره به پیروزی های ارتش دموکراتیک سوریه در جبهه شمال و شرق سوریه علیه داعش نیز گفت: روند از کوبانی شروع شده و در دیرالزور به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. مقاومت مردم کرد و دیگر مردمان سوریه طرح های ترکیه را تغییر داد. ترکیه تلاش می کرد تا مشکلات داخلی خود را به وسیله جنگ سوریه پنهان کند. ولی ترکیه در خارج نتوانست پیروز باشد. در حالی که عملیات طوفان جزیره به روزهای پایانی خود می رسد، ترکیه با دو دشواری روبرو می شود: اول این که ترکیه در ادلب چه کار خواهد کرد، و دوم این که در داخل ترکیه مسائل به صورت آشکار مطرح خواهد شد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#داعش
#نیروهای دموکراتیک سوریه
#نیروهای کرد سوریه