انتشار:  شنبه 20 بهمن 1397  ::  20:25   

رئیس مشترک HDP:

قبل از حل و فصل مسئله کردها هیچ مسئله ای در ترکیه حل نخواهد شد

سرویس ترکیه - سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که در میتینگ مرسین سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردهای ترکیه عنوان کرد: قبل از حل و فصل مسئله کردها هیچ مسئله ای در ترکیه حل نخواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که در میتینگ مرسین سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردهای ترکیه عنوان کرد: اگر می خواهید در این کشور مسئله ای را حل کنید فراموش نکنید قبل از آن که مسئله کردهای ترکیه را حل کنید نخواهید توانست هیچ مسئله ای را در این کشور حل کنید. حل مسئله کردها به معنی حل مسئله استثمار کارگران، حل مسئله هویتی در کشور، حل مسئله زنان و بسیاری از مسائل دیگر است. در چهارراه تمام مسائل ترکیه مسئله کردها وجود دارد. اقتدار سیاسی ترکیه امروزه برای این که مسئله کردها را حل نکند بر سیاست های جنگ طلبانه اصرار می کند و حصر را به جامعه ترکیه تحمیل می کند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ما علیه سیاست های جنگ و حصر اقتدار سیاسی پیشنهاد جمهوریت دموکراتیک در کشور مشترکمان را می دهیم. حل مسئله کردها، به وجود آوردن سیاست های صلح آمیز و دموکراتیک در ترکیه تنها و تنها با مخاطب اصلی این مسئله حل و فصل پیدا خواهد کرد. ترکیه در بین سال های 2013 تا 2015 امید دستیابی به صلح را در دل پروراند. بارها تأکید کردیم که با در حصر قرار دادن صاحب این تلاش ها، و ساکت کردن صدای او کشور را به یک فلاکت بزرگ خواهید کشاند. ما به عنوان HDP تأکید کردیم که هر مسئولیتی را در قبال رسیدن به صلح و دموکراسی بر عهده خواهیم گرفت و گرفتیم. دوستان ما هنوز هم تاوان این موضوع را می پردازند. از این جا به تمام دوستان خود، صلاح الدین [دمیرتاش]، فیگن [یوکسکداغ]، صباحت [تونجل] و ادریس [بالوکن] سلام می گوییم. آنان به خاطر ارتکاب جرم در زندان نیستند؛ آنان یک عشق دارند، عشق به صلح و دموکراسی.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک