انتشار:  یک‌شنبه 21 بهمن 1397  ::  21:45   

پژوهشگر فرانسوی موسسه واشنگتن در مصاحبه با کردپرس:

فرانسه قادر به دفاع از کُردهای سوریه نیست/ فرانسه هم از سوریه خارج می شود

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه، استاد دانشگاه لیون فرانسه و پژوهشگر انستیتو واشنگتن معتقد است فرانسه قادر به دفاع از کردهای سوریه در برابر ترکیه نیست و این کشور هم بعد از آمریکا سوریه را ترک خواهد کرد.

به گزارش کردپرس، همیشه گفته شده که آمریکا متحد کردهای سوریه است و از همه نظر از آنها حمایت می کند. اما در واقعیت دو کشور انگلیس و فرانسه نیز حدود 400 نیروی نظامی در مناطق کردنشین سوریه مستقر کرده و به آموزش و حمایت از کردهای سوریه مشغول هستند. البته باید توجه داشت که حجم همکاری فرانسه و انگلیس در برابر همکاری آمریکا با کردهای سوریه قابل مقایسه نیست.

فرانسه همواره خود را دوست کردها معرفی کرده و کردهای سوریه هم در مواقع بحرانی از پاریس کمک خواسته اند. مقامات کرد سوریه در دو مقطع حساس بعد از حمله داعش به مناطق کردنشین سوریه به پاریس رفته و با روسای این کشور دیدار کردند.

فرانسه همچنین به دنبال اعلام خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه، ضمن حمایت از کُردها از تمایل این کشور به حفظ نیروهای خود در سوریه خبر داده است.

اما یکی از کارشناسان فرانسوی مسائل خاورمیانه و کُردها که آشنایی زیادی با سیاست های خارجی کشورش نیز دارد معتقد است فرانسه توانایی دفاع از کردهای سوریه را ندارد و نمی تواند جای خالی آمریکا را برای کُردها پر کند.

دکتر فابریس بالانشه، استاد دانشگاه لیون فرانسه و پژوهشگر ارشد انستیتو واشنگتن در آمریکا، در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس گفت سیاست کشورش در مورد سوریه دارای ابهام است.

بالانشه در مورد تمایل کشورش به دفاع از کردها بعد از خروج نیروهای آمریکا به خبرگزاری کردپرس گفت: « متاسفانه، من فکر نمی کنم فرانسه بتواند نقش جایگزین برای کردهای سوریه ایفا کند. ارتش کشور ما چندان قدرتمند نیست و شرکای اروپایی ما نیز تمایلی برای اعزام نیرو به سوریه برای دفاع از کردهای این کشور ندارند.»

دکتر بالانشه حتی از احتمال خروج قریب الوقوع نیروهای فرانسه از سوریه خبر داد و افزود:« زمانی که نیروهای آمریکا از سوریه خارج شوند نیروهای فرانسه نیز به دنبال آنها از این کشور خارج خواهند شد.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه لیون فرانسه تاکید کرد که سیاست کشورش در مورد سوریه دارای ابهام است زیرا به گفته وی « فرانسه در آغاز بحران سوریه به دنبال سرنگونی حکومت سوریه بود اما بعدا چون داعش فرانسه را مورد حمله قرار داد، ماموریت پاریس عوض شد و به جنگ داعش رفت. اکنون فرانسه به لطف حضور نظامیان این کشور و آمریکا در سوریه، می خواهد در برابر بشار اسد اهرم فشار در اختیار داشته باشد و از رسیدن هر گونه کمک اقتصادی اتحادیه اروپا به این کشور جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که خارج شدن نظامیان آمریکا از سوریه خبر بسیار بدی برای فرانسه بود زیرا این کشور به تنهایی نمی تواند در شمال سوریه بماند و ما در حال از دست دادن بهترین اهرم خود در مقابل بشار اسد هستیم.

دکتر فابریس بالانشه در مورد آینده کردهای سوریه نیز به کردپرس گفت: « آینده خوبی در انتظار کردهای سوریه نیست.»

پژوهشگر انستیتو واشنگتن تاکید کرد فرانسه به هیچ وجه نمی تواند جای خالی آمریکا را برای کردهای سوریه پر کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#فرانسه
#کردها
#آمریکا
#فاربریس بالانشه