انتشار:  پنج‌شنبه 18 بهمن 1397  ::  10:16   

سخنگوی بنیاد زبان کردی ترکیه:

هدف رسمی کردن زبان کردی در ترکیه است

سرویس ترکیه - شرف خان جزیری، سخنگوی بنیاد زبان کردی ترکیه اعلام کرد هدفی که این بنیاد برای خود تعیین کرده است رسمی کردن زبان کردی در ترکیه است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، شرف خان جزیری، سخنگوی بنیاد زبان کردی ترکیه که چند ماه پیش از سوی 9 حزب سیاسی کرد ترکیه از جمله حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) تأسیس شده است، در اظهاراتی با اشاره به اقدامات چند ماه اخیر این بنیاد در خصوص زبان کردی در ترکیه گفت: به منظور رساندن زبان کردی به وضعیت زبان رسمی در ترکیه و تأسیس سازمان زبان کردی در کشور اقداماتی صورت گرفته است. زمانی که مسئولیت انسان موضوع زبان باشد، این بار بسیار سنگین و زمان بر است. این راه هر چقدر سخت و پرمشقت باشد باز هم به هدف خود خواهیم رسید. تنها کافی است که راهی وجود داشته باشد، طولانی بودن آن مهم نیست؛ خستگی ناپذیر ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: کردها امروزه با یک زبان بیگانه در حال آموزش دیدن هستند. اگر چه زبان ترکی زبان رسمی است، اما برای کودکان کرد یک زبان بیگانه است. کردها می خواهند به زبان مادری خود آموزش ببینند. این در هر جامعه ای یک حق انسانی، طبیعی و اجتماعی است. برای عادی سازی در روند زبان کردی باید موانع پیش رو برداشته شده و زبان کردی در کنار زبان ترکی در استان های کردنشین ترکیه به عنوان زبان رسمی اعلام شود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها