انتشار:  چهارشنبه 3 بهمن 1397  ::  22:31   

مصاحبه مطبوعاتی مشترک اردوغان و پوتین:

پوتین: مذاکره دمشق با کردهای سوریه را تشویق می کنیم/ اردوغان: همکاری ترکیه و روسیه برای صلح، ثبات و امنیت سوریه سنگ محک است

سرویس ترکیه – ولادمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور روسیه و ترکیه پس از دیداری دو ساعته و دیدار هیئت های دیپلماتیک دو کشور در مسکو در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، ولادمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور روسیه و ترکیه پس از دیداری دو ساعته و دیدار هیئت های دیپلماتیک دو کشور در مسکو در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اظهاراتی با اشاره به این که در دیدار با اردوغان به بررسی تحولات اخیر در سوریه پرداخته شد عنوان کرد: مواضع ترکیه و روسیه در خصوص سوریه آشکار و واضح است. بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار حل بحران سوریه از راه های سیاسی و دیپلماتیک هستیم. ما به اتحاد کشور سوریه، تمامیت ارضی و حق حاکمیت این کشور وفاداریم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: با اردوغان در خصوص این موضوع که مسئله خروج نیروهای آمریکایی از سوریه چه تأثیری در این کشور داشت نیز گفتگو کردیم. تحقق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه یک اقدام مثبت خواهد بود. این منطقه [اشاره به مناطقی که نیروهای آمریکایی از آنجا خارج خواهند شد] تحت کنترل کردها بوده و در این خصوص ما گفتگوی دمشق با نمایندگان کردهای سوریه را تشویق می کنیم. گفتگوها در جامعه سوریه اتحاد و همبستگی به وجود خواهد آورد و به نفع کشورهای همسایه نیز خواهد بود.

پوتین خاطرنشان کرد: ترکیه و روسیه حتی در دوران بعد از درگیری ها در سوریه نیز باید به همکاری خود ادامه دهند. در این خصوص وزاری هر دو کشور و مقامات مسئول تلاش های مشترکی خواهند داشت. به این ترتیب پناهجویان می توانند در امنیت کامل به کشور خود بازگردند.

رئیس جمهور روسیه در خصوص ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیز گفت: در این خصوص به منافع ترکیه و نگرانی های امنیتی این کشور احترام می گذاریم. حکومت جمهوری عربی سوریه و جمهوری ترکیه توافقنامه 1998 را دارند. مطمئنم که این توافقنامه یک اصل در خاتمه دادن به بسیاری از مسائل است. در این خصوص نیز با اردوغان مفصل صحبت کردیم. در خصوص مبارزه با تمام گروه های تروریستی در سوریه با ترکیه همفکر هستیم. کمیته قانون اساسی سوریه یک مسئله بسیار مهم است. اقدامی است که خواهد توانست موفقیت هایی را که در صحنه عملیاتی به دست آورده ایم تکمیل کند. میان تمام طرف ها در سوریه باید دیالوگ به وجود آید.

رجب طیب اردوغان نیز در اظهارات خود عنوان کرد: میان ترکیه و روسیه همکاری بسیار فشرده ای وجود دارد. در خصوص توافقنامه ادلب و آخرین تحولات سوریه گفتگوهایی با رئیس جمهور روسیه انجام دادیم. روابط ترکیه و روسیه برای صلح، امنیت و ثبات سوریه یک سنگ محک است. مصمم هستیم که هماهنگی و همکاری با دوستان روس خود را افزایش دهیم. عدم به وجود آمدن یک خلأ که گروه های تروریستی بعد از خروج نیروهای آمریکایی بتوانند از آن سوء استفاده کنند، یک موضوع حیاتی است. به مسئولیت های خود در پاکسازی گروه های تروریستی که در صدر آنان داعش و گروه هایی مانند PYD/YPG مطرح می شوند پایبندیم و این را به رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کردم. اعلام می کنم باید علیه گروه های تروریستی که در نظر دارند تا روابط ترکیه – روسیه را متشنج کنند مبارزه شود.

وی با اشاره به نشست سه جانبه با حضور ایران در روزهای آینده نیز تصریح کرد: به دیدارهای خود در قالب دیدارهای آستانه ادامه خواهیم داد. ماه پیش رو با حضور جناب روحانی نشست سه جانبه ای را در مسکو برگزار خواهیم کرد.

اردوغان در خصوص منطقه امن در شمال سوریه بعد از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز گفت: آمریکا نظر موافق خود در خصوص منطقه امن را به ما اعلام کرده است. حساسیت مناطقی که می توانند برای ما تهدید ایجاد کنند ادامه دارد. در این خصوص با روسیه نیز مشکلی نداریم زیرا منطقه امن یک منطقه عاری از ترور خواهد بود. بعد از این نیز در خصوص این گونه مناطق به حساسیت هایی که در خصوص مسئله امنیت ملی خود داریم ادامه خواهیم داد. مبارزه با گروه های تروریستی در ادلب نیز مانند سابق به صورت مشترک ادامه خواهد داشت.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#کردها