انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  20:33   

یک هیأت آمریکایی دیگر در راه ترکیه

سرویس ترکیه – پس از هیأت دیپلماتیک عالی رتبۀ ایالات متحده که برای گفتگو دربارۀ بحران سوریه و حملۀ احتمالی ترکیه به شمال سوریه به آنکارا سفر کرده بود، اینک یک تیم فنی برای اعلام نگرانی دولت ایالات متحده از خرید سامانۀ دفاع موشکی S-400 توسط ترکیه، راهی آنکارا می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از حریت، یک تیم فنی آمریکایی برای مذاکره با مقامات ترک دربارۀ نگرانی های ایالات متحده در خصوص خرید سامانۀ دفاع موشکی روسی S-400 توسط ترکیه، راهی آنکارا می شود.

اعضای این تیم آمریکایی که روزهای 15 و 16 ژانویه در ترکیه خواهد بود، از جمله دربارۀ موضوع امنیت پرواز جت های جنگندۀ فوق پیشرفتۀ F-35 در صورت خرید و به کار گیری سامانۀ دفاع موشکی S-400، با مقامات حکومت ترکیه گفتگو خواهند کرد.

ایالات متحده که پیشتر با فروش سامانۀ دفاع موشکی پاتریوت به ترکیه مخالفت کرده و باعث شده بود ترکیه برای خرید سامانۀ مشابه با روسیه وارد مذاکره و معامله شود، اینک به ترکیه پیشنهاد داده است از خرید سامانۀ روسی منصرف شود و پاتریوت را که با سیستم دفاعی ناتو هماهنگی دارد، خریداری کند.

ترکیه در پاسخ به این پیشنهاد اعلام کرده است سامانۀ پاتریوت را خریداری خواهد کرد، اما از خرید S-400 نیز منصرف نخواهد شد. مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه روز گذشته اعلام کرد معاملۀ خرید S-400 از روسیه، یک معاملۀ تمام شده است و این کشور تنها به خاطر خوشایند آمریکایی ها این قرارداد را لغو نخواهد کرد.

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا