انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  19:47   

ضمن تاکید بر لزوم همکاری بیشتر آنکارا و بغداد در مبارزه با پ.ک.ک؛

سفیر ترکیه: هدف اولیه ما، افزایش مبادلات تجاری با عراق به 20 میلیارد دلار است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سفیر ترکیه در بغداد ضمن تاکید بر این که کشورش به دنبال افزایش مبادلات تجاری با عراق است، همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با  حزب کارگران کردستان را ضروری دانست.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد در یک کنفرانس خبری در این شهر به سفر هفته گذشته برهم صالح، رئیس جمهوری عراق به آنکارا و دیگر مسائل متعلق به روابط میان دو کشور پرداخت.

یلدیز در این کنفرانس خبری ضمن اعلام این که هدف ترکیه در رابطه با میزان مبادلات تجاری با عراق، در مرحله نخست رسیدن آن به 20 میلیارد دلار است، تاکید کرد که افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور به دو برابر مبلغ مذکور نیز بعید نیست به شرط آن که موانع پیش رو برداشته شود.

سفیر ترکیه در بغداد ضمن تاکید بر این که اخذ مالیات از کالاهای کشورش هنگام ورود به اقلیم کردستان و پس از آن نیز هنگام انتقال به دیگر استان های عراق، بزرگ ترین مانع پیش روی مبادلات تجاری میان دو کشور به شمار می آید، اعلام کرد که صالح در سفر هفته خود گذشته خود به آنکارا تاکید کرده که کشورش به فرآیند اخذ دوگانه مالیات پایان خواهد داد.

یلدیز با بیان این که بغداد و آنکارا دارای روابط مناسبی هستند و اولویت ترکیه در این زمینه نیز حفظ یکپارچگی سیاسی و جغرافیایی عراق و امنیت آن می باشد، خاطر نشان ساخت که از دولت جدید این کشور انتظار دارند با سیاست های فراگیر، به اقشار مختلف جامعه رسیدگی کند.

در رابطه با بحران آب عراق نیز سفیر ترکیه در بغداد ضمن اعلام این که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشورش از نزدیک به این مسئله اهتمام می ورزد، تاکید کرد که وی به همتای عراقی خود در جریان سفر اخیر به آنکارا اطلاع داده که یک نماینده ویژه را برای پیگیری این مسئله تعیین خواهند کرد.

یلدیز همچنین از مبارزه با تروریسم به عنوان یکی از مهم ترین مسائل نام برد که آنکارا و بغداد نباید آن را نادیده بگیرند، بر لزوم همکاری بیشتر عراق با ترکیه در مبارزه با گروه تروریستی داعش و حزب کارگران کردستان (PKK) تاکید کرد.

سفیر ترکیه در بغداد در این باره و در اشاره به داعش و پ.ک.ک اظهار داشت: ما به صورت واضح تاکید کردیم که برای ریشه کن کردن این دو سازمان تروریستی در منطقه، در کنار عراق خواهیم بود.