انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  15:27   

قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی؛

استخراج طلا از معادن تکاب قانونی و کارشناسی است

سرویس آذربایجان غربی- قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: برداشت در معادن طلا به صورت قانونی و کارشناسی انجام شده است و در حال حاضر ۵ هزار و ۱۷۱ نفر در معادن استان مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش کردپرس، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، پریسا عابدپور در این خصوص اظهار داشت: در آذربایجان غربی ۲ واحد معدن بزرگ طلا در تکاب وجود دارد که در این معادن استخراج به صورت کان سنگ انجام گرفته و واحدهای فرآوری استحصال به صورت کنسانتره و شمش گیری وجود دارد.

وی، با بیان اینکه در هر ۲ معدن آق دره و زرشوران مسئول فنی به تعداد مورد نیاز وجود دارد، ادامه داد: تعداد مسئولین فنی در واحدهای فرآوری معادن تعریف شده که به صورت شبانه روزی و در هر مرحله از استخراج تا استحصال حضور دارند‌.

قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، گفت: علاوه بر این مسئولان، کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت تکاب و ۳ کارشناس معدن در این معادن حضور داشته و به خصوص در مسئله شمش گیری حاضر می شوند.

عابدپور افزود: نمونه طلاهای فرآوری شده بصورت پلمب شده به آزمایشگاه های تخصصی مورد نظر سازمان انتقال و مورد آزمایش قرار می گیرند و تمام موارد صورت جلسه مکتوب می شود.

وی با بیان اینکه از سال ۹۶ حقوق دولتی معادن بر اساس شمش محاسبه و پرداخت می شود، اظهار داشت: پرداخت حقوق دولتی معدن زرشوران تا آخر سال ۹۵ به صورت کان سنگ بوده که تسویه حساب داشته، همچنین حساب سال ۹۶ به صورت شمش است که برآورد شده و پرداخت خواهد شد.

عابدپور در خصوص حقوق دولتی معدن آق دره هم گفت: حقوق دولتی معدن آق دره نیز تا پایان سال ۹۶ پرداخت شده که سال ۹۵ به صورت کان سنگ و در سال ۹۶ به صورت شمش محاسبه و پرداخت شده است.

قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تصریح کرد: از سال ۹۳ حقوق دولتی زرشوران ۷ میلیارد و ۷۲۲ میلیون و ۱۱۵ هزار تومان و معدن آق دره ۱۴ میلیارد و ۵۶۲ میلیون تومان بوده که به خزانه وصول شده است.

وی افزود: روش برداشت و استخراج از معادن با توجه به نوع ماده معدنی، ذخیره ماده معدنی، ویژگی های توپوگرافی ماده معدنی و آیتم های دیگر دخیل بوده که بر اساس آن ها نحوه برداشت ماده معدنی را مشخص می کنند.

عابدپور تصریح کرد: با توجه به اینکه قبل از هرگونه برداشت و بهره برداری از معادن نسبت به تهیه طرح های بهره برداری و روش بهره برداری در آن طرح ها صورت می گیرد، این طرح ها توسط افراد دارای پروانه صلاحیت اشتغال از نظام مهندسی انجام شده و با برآورد سرمایه و نرخ بازگشت ماده معدنی روش های استخراج تعیین شده و تایید می شود‌.

قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تاکید کرد: عیار طلای آق دره که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید شده ۲.۴۸ ppm بوده و عیار مورد تایید معدن زرشوران برای سال‌های مختلف متفاوت است به گونه ای که برای سال سوم ۵ ppm و ۳.۷ ppm بوده که با تاییدات آزمایشگاهی تعیین شده است.

عابدپورتاکیدکرد: در تمام معادن سطح استان ۵ هزار و ۱۷۱ نفر مشغول به خدمتند که حدود ۸۰ درصد این افراد بومی هستند.

وی ادامه داد: در معادن آق دره و زرشوران تکاب استخراج به صورت کان سنگ بوده و بلافاصله کارخانه سنگ فرآوری سر معادن منتقل می شود البته حد فاصل بیش از این فاصله اقتصادی نبوده چراکه عیار طلاهای استخراجی پایین است.

قائم مقام رییس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تاکید کرد: این معادن علاوه بر بحث اشتغالزایی، در بحث آبادانی منطقه نیز کوشیده اند که ساخت مدرسه، درمانگاه، سالن ورزشی و پمپ بنزین جهت افزایش آبادانی منطقه جزو این امورات محسوب می شود که توسط مسئولان معادن انجام پذیرفته است.

وی در پایان با اشاره به وجود پوشش گیاهی گون و مشکلات پیرامون آن، گفت: میزان مساحت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار در دست منابع طبیعی بوده که تقاضای ۲۵۱ هزار و ۹۰۰ هکتار زمین جهت ایجاد معدن از منابع طبیعی استعلام شده که می توان گفت تنها ۹ درصد کل زمین ها می شود و با ۳ هزار و ۶۹۰ هکتار جهت ایجاد معدن موافقت شده که یک دهم درصد کل تقاضا است.