انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  12:23   

فرایند خروج نظامیان آمریکایی از سوریه آغاز شده است

سرویس سوریه – بر اساس گزارش های منتشر شده در منابع مختلف، علی رغم تأکید بولتون بر حضور نظامیان آمریکایی در سوریه تا حصول اطمینان از تأمین امنیت آنان در مقابل حملۀ احتمالی ترکیه، مقامات پنتاگون فرایند خروج از سوریه ار آغاز کرده و طبق برنامۀ تعیین شده پیش می برند.

به گزارش کردپرس، آژانس خبری فرانس پرس ادعا کرد ایالات متحده فرایند خروج نیروهای نظامی خود را از سوریه، با خارج کردن برخی از تجهیزات نظامی آغاز کرده است.

فرانس پرس نوشت یکی از مقامات وزارت دفاع ایالات متحده، که نخواسته نامش فاش شود، به این خبرگزاری گفته است: «می توانم جابجایی تجهیزات را در سوریه تأیید کنم. به خاطر مسائل امنیتی فعلاً نمی توانم جزئیات بیشتری ارائه کنم.»

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه نیز، به شیوه ای مشابه، ادعا کرد یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده با حفظ نام به این خبرگزاری گفته است: «تأیید می کنم که فرایند خروج برخی از تجهیزاتمان را از سوریه آغاز کرده ایم.»

وال استریت ژورنال نیز روز گذشته در گزارشی از اعزام گروهی کشتی جنگی به پیشاهنگی ناو جنگی یو اس اس کیرسارج به سمت خارومیانه خبر داد، که قرار است نظامیان آمریکایی و تجهیزات نظامی آنها را به خانه باز گردانند.

در این گزارش آمده است علی رغم اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده، که گفت تا زمانی که ترکیه تضمین ندهد که به گروه های کرد متحد آمریکا در سوریه حمله نخواهد کرد، آمریکا از سوریه خارج نخواهد شد، اما روند خروج آغاز شده است و مقامات دفاعی با اشاره به این که دستور جدیدی دریافت نکرده اند، برنامۀ خروج را پیش می برند.

وال استریت ژورنال از قول یکی از مقامات وزارت دفاع ایالات متحده نوشت: «چیزی تغییر نکرده است. ما از بولتون دستور نمی گیریم.»

شبکۀ تلویزیونی CNN نیز از یک مقام آگاه نقل کرد که «چند [کشتی یا هواپیمای] باری راه افتاده اند.»

بر اساس شواهد، به نظر می رسد دولت ایالات متحده دربارۀ موضوع خروج از سوریه دچار دو دستگی و تشتت آرا شده است.

 

بیشتر بخوانید:

هشدار آلمان به ترکیه دربارۀ اقدام نظامی در شمال سوریه

وزیر امور خارجه ترکیه: عملیات ترکیه علیه YPG وابسته به خروج نیروهای آمریکایی نیست

ترکیه؛ نا امید از آمریکا، دلسرد از روسیه

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها