انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  11:43   

گزارش پنتاگون به کنگره و سنا درباره سوریه و آینده کُردها

سرویس جهان- برخی مقامات وزارت دفاع آمریکا با حضور در کنگره و سنای این کشور، گزارشی در مورد چند و چون خروج 2000 نیروی نظامی از سوریه ارائه کردند اما برخی نمایندگان با اشاره به زیان دیدن کردها از خروج آمریکا، خواستار راه کار بهتری برای نحوه خروج شده اند.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با اعلام غیرمنتظره خروج 2000 نیروی نظامی خود از سوریه، ترکیه را خوشحال و کردهای سوریه را که متحد آمریکا در جنگ با داعش بوده و با خروج نظامیان آمریکا ممکن است مورد هجوم ترکیه قرار گیرند، نگران کرده است.

چیزی که بیش از همه به ابهامات دامن زده، سخنان ضد و نقیض مقامات آمریکایی و از جمله ترامپ در مورد حفاظت از کردها حتی بعد از خروج نیروها از سوریه بوده است.

میلیتاری تایمز گزارش داد که چتن تن از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا روز پنج شنبه به ساختمان کنگره و سنا رفتند تا در مورد خروج نیروهای آمریکا توضیح دهند و به ابهامات پاسخ دهند اما ظاهرا نه نمایندگان حزب دموکرات و نه نمایندگان حزب حاکم جمهوریخواه  از توضیحات راضی نبوده اند.

برخی از نمایندگان سنا مانند جین شاهین که عضو کمیته نیروهای مسلح و امور خارجه است، از این که طرح خروج آمریکا از سوریه باعث رها شدن کردهای این کشور و نیروهای دموکراتیک سوریه و قدرتمندتر شدن روسیه می شود انتقاد کرده اند.

برخی نمایندگان دو مجلس آمریکا هشدار داده اند خروج آمریکا بدون داشتن برنامه ای منسجم، پیامدهای سنگین به دنبال خواهد داشت.

با این حال، نمایندگان وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود به مجسلین این کشور، به نمایندگان اطمینان داده اند که در طرح خروج نیروهای آمریکا از سوریه، بر حمایت از نیروهای کرد و عرب سوریه که در کنار واشنگتن با داعش مبارزه کرده اند، تاکید شده است.

برخی نمایندگان در جریان اظهارات خود بعد از اعلام گزارش نمایندگان پنتاگون، از دولت ترامپ خواسته اند در جریان خروج نسبت به حمایت و حفاظت از کردهای سوریه که به گفته برخی نمایندگان، آمریکا به آنها مدیون است، اهتمام ورزد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#نیروهای کرد سوریه
#داعش