انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  20:39   

پایش سلامت محصولات کشاورزی کردستان انجام شد

سرویس کردستان- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: طرح پایش سلامت محصولات کشاورزی در مزارع و باغات استان انجام شد.

به گزارش کرد پرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی محمد غفوری با اشاره به اینکه برنامه پایش محصولات کشاورزی استان از سال 95 آغاز شده است، افزود: این برنامه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هر سال اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح طی سال جاری به صورت تصادفی از 262 مورد نمونه برداری شده است، اظهار داشت: این طرح توسط کارشناسان این دو دستگاه با بازدید از مزارع، باغات و گلخانه های استان انجام شده است.

غفوری اضافه کرد: سبزیجات برگی، سیب زمینی، پیاز، خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی، میوه های هسته دار، گندم و خیار گلخانه از محصولات کشاورزی بودند که از آنها نمونه برداری شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: در زمان بازدید و نمونه برداری، آموزش های لازم در خصوص مصرف صحیح و اصولی سموم و کودهای شیمیایی توسط کارشناسان مدیریت حفظ نباتات به کشاورزان و باغداران ارائه شده است.

وی به کشاورزان توصیه کرد برای استفاده صحیح از سموم به کارشناسان کلینیک های گیاهپزشکی و کارشناسان مستقر در مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

غفوری در خصوص نحوه انجام این طرح گفت: نمونه های جمع آوری شده جهت تعیین میزان باقیمانده آفتکش ها، نیترات و فلزات سنگین توسط کارشناسان آزمایشگاه معاونت غذا و دارو مورد بررسی قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: در صورت مشاهده موارد خارج از استاندارد، در سال اول برای کشاورزان اخطار کتبی صادر می شود و در صورت تکرار تخلف در سال بعد متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: امسال در این رابطه تعداد 23 نفر از کشاورزان خاطی که محصول آنها استانداردهای لازم را نداشته توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان به مراجع قضایی معرفی و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند.