انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  18:35   

علائم سیری و گرسنگی شیر خواران

سرویس کرمانشاه- کارشناس سلامت کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: معمولاً شیرخواران 20-30 دقیقه را صرف علائمی می کنند که نشان می دهند آماده شیر خوردن هستند و یا حرکاتی نشان می دهند که یعنی بیدار هستند که حرکت کره چشم، بهم زدن پلک ها، حرکت دهان و انگشت یا دست و یا بردن هرچیزی به دهان است.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه، بهناز کاملی با بیان اینکه وقتی شیرخوار این علائم را نشان می دهد، اجازه ندهید گریه کند و برافروخته شود افزود: گریه، جیغ زدن و کمانه زدن علامت دیررس گرسنگی است و نباید اجازه داد گرسنگی شیرخوار به این مرحله برسد.

وی تأکید کرد: چنانچه شیرخوار گریه کند و آشفته شود، ابتدا باید او را آرام کرده و سپس به او شیر داد در غیر این صورت ممکن است زبان بجای آن که در کف دهان قرار گیرد، بالا برود و به همین علت در شیر دهی با مشکل مواجه شویم .

این کارشناس سلامت کودکان دوره شیرخوارگی را، حساسترین، مهمترین و حیاتی ترین دوره رشد و تکامل انسان دانست و گفت: شیر مادر، نقش تعیین کننده ای در رشد جسمانی، روانی و عاطفی نوزاد امروز و کودک فردا ایفا می کند.

کاملی با اشاره به اینکه یکی از سوالات رایج مادران شیرده این است که دفعات شیرخوردن کودک را چگونه تنظیم کنم و چطور متوجه سیری و گرسنگی شیرخوارم شوم گفت: شیرخوار را باید برحسب تقاضایش و بطور مکرر شیر بدهید و از تنظیم بر حسب ساعت پرهیز کنید.

وی اظهار داشت: کاهش دفعات مکیدن، توقف صدای بلع، توقف بیشتر بین دفعات مکیدن، رفع علائم گرسنگی، افزایش مکیدن های غیر تغذیه ای، رها کردن پستان و ریلاکس (شل شدن) و به خواب رفتن  از علائم سیری کودک هستند.