انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  13:31   

سفر سرزده وزیر خارجه آمریکا به عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه آمریکا در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد پایتخت عراق شد و از سوی رئیس مجلس نمایندگان و اعضای کمیسیون روابط خارجی این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق ظهر امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که وی به همراه اعضای کمیسیون پارلمانی روابط خارجی در شهر بغداد، پایتخت این کشور، از مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا استقبال کرده است.

در همین حال، خبرنگار شبکه خبری آر تی عربی روسیه در بغداد نیز گزارش داد که پومپئو به صورت سرزده و برای نخستین بار از زمان تصدی منصب وزارت خارجه آمریکا، به عراق سفر کرده و قرار است با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور نیز دیدار و گفت و گو کند.

به گفته خبرنگار مذکور، وزیر خارجه آمریکا در حالی در میان تدابیر امنیتی شدید در بغداد به ویژه حومه منطقه سبز وارد این شهر شده، که پیش از این سفر به عراق به عنوان بخشی از برنامه سفر منطقه ای وی به خاور میانه اعلام نشده بود و هم اکنون نیز زمان و جزئیات آن مشخص نیست.

این در حالی است که پیش از این وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده بود که سفر پومپئو به خاور میانه تنها کشورهای عربستان سعودی، قطر، امارات، بحرین، عمان، کویت، مصر و اردن را در بر می گیرد.

یادآور می شود که محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق چهارشنبه هفته گذشته در میزگردی با برخی رسانه های محلی و خارجی اعلام کرده بود که طی ماه ژانویه جاری، رئیس جمهوری یک کشور مهم و همچنین محمد جواد ظریف، مایک پومپئو و ژان ایو لودریان، وزرای امور خارجه ایران، آمریکا و فرانسه به کشورش سفر خواهند کرد.

برچسب‌ها:
#عراق
#بغداد
#آمریکا
#پومپئو