انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  10:49   

وال استریت ژورنال:

آمریکا علیه ترکیه در حمایت از کُردها اقدام می کند

سرویس جهان- برخی مقات آمریکایی گفته اند آمریکا در صورت اصرار ترکیه بر هدف قرار دادن کردهای سوریه، اقدامات جدی علیه این کشور انجام می دهد.

 

به گزارش کردپرس، اختلافات میان آمریکا و ترکیه بر سر حمایت واشنگتن از کردهای سوریه که با اعلام خروج 2000 نیروی آمریکا از سوریه توسط دونالد ترامپ، ریس جمهور آمریکا و اعلام رضایت نسبی ترکیه از این موضوع فروکش کرده بود، با تغییر موضع مقامات آمریکا و تاکید بر زمانبر شدن روند خروج از سوریه و ادامه حمایت از کردها بار دیگر تشدید شد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز گذشته ضمن خودداری از پذیرفتن جان بولتن، مشاور ارشد ترامپ، سخنان وی در مورد لزوم حمایت از کردها و دست نزدن ترکیه به کشتار نیروهای کرد سوریه را به شدت مورد نکوهش قرار داد. این موضوع باعث شد بولتن سریعا ترکیه را ترک کند.

با این که گارت مارکیز، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفتگوی میان بولتن و مشاور ارشد اردوغان، رییس جمهور ترکیه را سازنده خوانده است اما مقامات آمریکایی تاکید کرده اند که بولتن همچنان بر لزوم حفظ جان کردهای سوریه که در کنار آمریکا با داعش جنگیده اند تاکید کرده است.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد ممکن است واشنگتن اقامات جدی در حمایت از کردهای سوریه علیه ترکیه انجام دهد.

آغاز مذاکرات میان کردها و دمشق و مسکو به منظور حفاظت از مناطق تحت کنترل خود از گزند حملات ترکیه باعث نگرانی مقامات آمریکایی شده است. تغییر موضع مقامات آمریکا نیز بعد از ادامه مذاکرات کردها با روسیه و دولت مرکزی سوریه که مخالف حضور آمریکا در سوریه هستند اتفاق افتاده است.

مقامات آمریکایی به این روزنامه گفته اند اگر ترکیه بخواهد کردهای سوریه را هدف قرار دهد، واشنگتن اقدامات جدی علیه ترکیه انجام خواهد داد و احتمالا حمایت کنگره آمریکا را نیز در حمایت از هر گونه اقدامی علیه ترکیه به دست خواهد آورد.

این روزنامه نوشته است اگر ترکیه بعد از خروج آمریکا نیروهای کرد سوریه را هدف قرار دهد، آمریکا از دیگر اهرم ها مانند اهرم های اقتصادی علیه آنکارا استفاده خواهد کرد.

برخی تحلیلگران گفته اند حمله ترکیه به کردهای سوریه، تا زمانی که نیروهای آمریکایی در سوریه حضور داشته باشند اتفاق نمی افتد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#رجب طیب اردوغان
#دونالد ترامپ