سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  چهارشنبه 11 مرداد  ::  17:47

ریزان حدو، عضو مجلس دموکراتیک سوریه:

سوریه به سمت تمرکز زدایی پیش می رود نه فدرالیسم / کردها و دولت سوریه به هم نزدیک می شوند

سرویس سوریه- ریزان حدو گفت مذاکرات خوبی میان کردها و دولت سوریه در جریان است که می تواند به جای فدرالیسم به تمرکز زدایی قدرت در سوریه منتهی شود.

به گزارش کردپرس به نقل از اسپوتنیک، ریزان حدو سیاستمدار کردو از اعضای مجلس دموکراتیک سوریه اعلام کرد سوریه به سمت تمرکز زدایی سیاسی پیش می رود نه یک سیستم مدیریت فدرال.
حدو در مصاحبه با اسپوتنیک گفت مذاکره میان کردهای سوریه و دولت مرکزی این کشور می تواند به تمرکز زدایی قدرت و ایجاد استان های جدید در شمال این کشور منجر شود. وی تأکید کرد مذاکرات میان دو طرف به خوبی پیش می رود.
حدو گفت: «به عقیدۀ من ما داریم به سمت تمرکز زدایی سیاسی پیش می رویم، نه فدرالیسم. ما در ابتدا منطقۀ عملاً خودمختار کردی موسوم به روژاوا داشتیم، سپس شمال سوریه، اما اینک تقسیم بندی هایی میان مناطق مطرح است. پیش از این بحران طرحی وجود داشت مبنی بر ایجاد استان عفرین. استان حلب به سه بخش تقسیم می شود، شاید با مرکزیت نوبل و زهرا. کارها دارد گام به گام انجام می شود و پیشرفت خوبی حاصل شده است.»
وی تأکید کرد گفتگو میان دولت سوریه و کردها در مسیر خوبی پیش می رود و این می تواند تأثیر مثبتی بر همکاری نظامی در رقه و دیرالزور داشته باشد.
حدو گفت: «در شمال و شرق استان حلب، از جمله ادلب، شاهد موضع مشترک کردها و ارتش سوریه هستیم، که عبارت است از نامشروع دانستن حضور نظامی و اشغال گری ارتش ترکیه.»
ماه مارس 2016 کردهای سوریه در شمال این کشور تأسیس یک منطقۀ فدرال را اعلام کردند، اما دولت سوریه گفت اقدام یک جانبۀ کردها فاقد مشروعیت قانونی است.