انتشار:  یک‌شنبه 27 آبان 1397  ::  19:26   

بیگرد طالبانی عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس پاسخ داد:

اتحادیه میهنی کدام مناصب و چه نوع حضوری را در حاکمیت اقلیم کردستان حق خود می داند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – بیگرد طالبانی عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس، تصریح کرد: «واقعیات اقلیم کردستان به گونه ای است که نه اتحادیه میهنی می تواند به تنهایی حاکمیت آن را در دست داشته باشد و نه حزب دمکرات کردستان قادر به انجام چنین کاری است، آن چه اقلیم کردستان نیازمند آن است، وجود شراکت واقعی دو حزب در حاکمیت می باشد.»

کردپرس: بیگرد طالبانی از رهبران جوان اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در گفتگو با کردپرس در خصوص مذکرات و رایزنی های میان احزاب پیروز در انتخابات پارلمانی کردستان در راستای تشکیل دولت، گفت که این مذاکرات میان حزب متبوعش و حزب دمکرات کردستان به عنوان حزب اول در انتخابات از روز شنبه (26 آبان ماه ) آغاز شده و طی روزهای آینده نیز با دیگر جریانای ادامه خواهد یافت.

بیگرد طالبانی در ارتباط با مناصب و وزارتخانه هایی که حزب اتحادیه میهنی در دولت آینده اقلیم کردستان استحقاق خود می داند و در مذاکرات با حزب دمکرات و دیگر احزاب برای تشکیل دولت خواستار دریافت آن ها خواهد شد، گفت:  همان گونه که استحضار دارید اتحادیه میهنی کردستان به عنوان دومین حزب پیروز در پنجمین دوره انتخابات پارلمانی کردستان بر سر تصدی مجموعه ای از مناصب حاکمیتی رایزنی هایی داشته است، اما آن چه که نزد ما در اولویت می باشد برنامه و طرح کاری تدوین شده حزب برای دولت آینده اقلیم کردستان می باشد و این برای اتحادیه میهنی به عنوان طرح اصلی و مبنای مذکرات و رایزنی های تشکیل دولت خواهد بود.

وی در ادامه افزود: آن چه در ارتباط با تصدی مناصب مد نظر اتحادیه میهنی می باشد، ریاست پارلمان کردستان، معاون نخست وزیر و همچنین شماری از وزارتخانه های حاکمیتی و اصلی است که حزب به عنوان استحقاق انتخاباتی خود مد نظر دارد.

اتحادیه‌ میهنی کردستان در پنجمین دوره‌ انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که‌ در 30 سپتامبر 2018 برگزار شد، توانست 21 کرسی را کسب کند و در جایگاه‌ دوم قرار گیرد.

پس از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی حزب دمکرات با کسب 45 کرسی از مجموع 111 کرسی پارلمان کردستان و رویکرد جدید این حزب برای تشکیل دولت که بر اساس گزارش های غیر رسمی افزایش معاونین نخست زیر به دو معاون را مد نظر قرار داده‌ است، تنش و مناقشه ای جدید میان این حزب و اتحادیه میهنی ایجاد شده است، بیگرد طالبانی عضو رهبری اتحادیه میهنی در این باره به کردپرس، گفت: تعیین دو معاون برای منصب نخست وزیری و دیگر مسائلی که در رسانه ها مطرح می شوند فعلا در حد گمانه زنی و شایعه می باشند و تاکنون حزب دمکرات کردستان به صورت رسمی چنین چیزی را مطرح نکرده است و چنین مسئله ای را نیز با اتحادیه میهنی کردستان در میان نگذاشته است.

در دولت پیشین اقلیم کردستان، قباد طالبانی از رهبران اتحادیه‌ میهنی کردستان منصب معاون نخست وزیری را در دست داشت، اما اگر در دولت جدید حزب دمکرات دو معاون برای نخست وزیر تعیین کند، جایگاه‌ و قدرت اتحادیه‌ در حاکمیت تضعیف خواهد شد.

از سوی دیگر، پس از انتخاب برهم صالح به رئیس جمهوری عراق به عنوان نامزد اتحادیه میهنی کردستان، علیرغم مخالفت حزب دمکرات و ایجاد تنش جدی در روابط میان طرفین، حزب دمکرات اعلام کرد در تشکیل دولت جدید تعاملی بر اساس نتایج انتخابات و شمار کرسی ها با اتحادیه میهنی خواهد داشت و از این پس این حزب را به عنوان شریک در قدرت نخواهد دید؛ بیگرد طالبانی در این رابطه به کردپرس، گفت: همه ما به این امر واقفیم که واقعیات اقلیم کردستان به گونه ای است که نه اتحادیه میهنی می تواند به تنهایی حاکمیت آن را در دست داشته باشد و نه حزب دمکرات کردستان قادر به انجام چنین کاری است. آن چه اقلیم کردستان نیازمند آن است، وجود شراکت واقعی دو حزب در حاکمیت می باشد. به همین دلیل بر این عقیده ام که این مسائل و موضوعات مطرح شده، همگی شایعه هستند و تا هنگامی که به صورت رسمی اعلام نگردد هیچ یک از آن ها اعتباری ندارند.

بیگرد طالبانی در پایان در ارتباط با تصدی منصب وزارت دادگستری عراق از سوی خالد شوانی نامزد اتحادیه میهنی گفت که این موضوع هنوز نهایی نشده است و حزب و فراکسیون آن در مجلس نمایندگان عراق در حال مذکرات با دیگر طیف ها هستند و هنوز این مسئله نیز نهایی نشده است و باید منتظر نتایج مذکرات بود.

* مصاحبه: حسن صالحی - سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس