انتشار:  چهارشنبه 23 آبان 1397  ::  13:06   

ناظر مسائل خاورمیانه:

کردهای سوریه زمان را از دست می دهند

سرویس جهان- فیصل الیافای می نویسد کردهای سوریه از همه طرف تحت فشار قرار گرفته اند و در حالی که بحران در سوریه رو به اتمام می رود، معلوم نیست حمایت آمریکا از آنها ادامه داشته باشد.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه از هر طرف تحت فشار قرار دارند؛ آنها مجبورند تحت عنوان نیروهای پیاده نظام ائتلاف ضدداعش با آخرین گروه های منسجم داعش در شرق دیرالزور سوریه بجنگد، از طرفی دیگر، مذاکرات آنها با دولت سوریه ناتمام و بدون نتیجه ملموس مانده است، ترکیه در شرق رود فرات آنها را گلوله باران می کند و آمریکا حامی اصلی کردها در شمال سوریه، در حال تحویل منبج به ترکیه است و ممکن است بعد از اتمام جنگ با داعش، حمایت آمریکا نیز از آنها به پایان برسد.

فیصل الیافای، ناظر و تحلیلگر مسائل خاورمیانه، در یادداشت خود در روزنامه انگلیسی زبان نشنال امارات به برخی از معضلاتی که کردهای سوریه با آن دست به گریبان هستند، اشاره کرده و تاکید کرده است زمان به سرعت برای کردهای سوریه از دست می رود.

وی معتقد است هدف آمریکا از تعیین جایزه برای یافتن محل زندگی رهبران ارشد پ.ک.ک می تواند به نوعی امتحان کردن نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg باشد. به این صورت که آمریکا از آنها می خواهد خود را از نیروهای پ.ک.ک جدا کنند، در غیر این صورت ممکن است حمایت آمریکا را از دست بدهند.

این ناظر سیاسی بر این باور است آمریکا از کردهای سوریه می خواهد که پایبند نبودن خود را به ایدئولوژی پ.ک.ک اعلام کنند تا هم مورد پذیرش ترکیه باشد هم جامعه بین المللی. اما مشکل این است که آمریکا هیچ چیز جدیدی به کردها به جز حمایت شکننده از آنها در مقابل داعش ارائه نمی دهد. آمریکا نه به کردهای سوریه سلاح سنگین خواهد داد و نه از ایده آنها برای استقلال حمایت خواهد کرد.

وی تاکید می کند که آمریکا تاکنون دو بار در قضیه حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه و نیز توافق با ترکیه بر سر بیرون رفتن نیروهای کرد سوریه از منبج، کردها را نادیده گرفته و از حمایت از آنها خوداری کرده است بنابراین، هیچ تضمینی وجود ندارد که برای بار سوم آنها را به حال خود رها نکند تا یا تحت فشار دولت سوریه قرار گیرند و یا ترکیه آنها را هدف قرار دهد.

فیصل الیافای در پایان می نویسد آنچه که قطعی است این است که زمان در حال از دست رفتن است. جنگ با داعش و در مقطع گسترده تر جنگ در سوریه در حال به اتمام رسیدن است و این مسئله یک تراژدی برای کردهای این کشور محسوب می شود؛ کردهای سوریه تحت فشار دمشق و آنکارا قرار گرفته و به نظر می رسد که  آمریکا نیز که متحد آنها خوانده می شود، کردهای سوریه را تحت فشار سنگین تری قرار داده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#منبج
#عفرین
#دمشق
#پ.ک.ک
#YPG
#داعش