انتشار:  سه‌شنبه 22 آبان 1397  ::  09:38   

ترکیه در حال سنجش زمینه حمله جدید به YPG است/ فهیم تاشتکین

سرویس جهان- ترکیه برای تهاجم به نیروهای کرد سوریه در شرق رود فرات در شمال سوریه بی قراری می کند اما حضور آمریکا در این منطقه به عنوان مانع عمل می کند.

 

به گزارش کردپرس، تنش ها در شمال سوریه در پی تهدیدهای رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به مداخله نظامی در مناطق شرقی رود فرات و حملات توپخانه ای ترکیه به تل ابیض، کوبانی و مُغار در روز 26 اکتبر افزایش یافته است. حملات ترکیه که بر اساس ادعای این کشور منجر به کشته شدن 16 تن از نیروهای پ.ک.ک شده، یک روز بعد از نشست اردوغان با روسای کشورهای فرانسه، آلمان و روسیه در استانبول صورت گرفت.

اردوغان در اشاره به گروه های کرد سوریه که این کشور آنها را وابسته به پ.ک.ک می داند، گفت: «این ساختارهای تروریستی را در شرق رود فرات از بین خواهیم برد. ما برنامه ها و زمینه های لازم را فراهم کرده ایم و به زودی این گروه را در هم خواهیم شکست.»

زمان انجام حملات توپخانه ای ترکیه به کردهای سوریه این فرضیه را قوی تر کرده است که حملات ترکیه تادییه روشن آمریکا را به همراه داشته است. یکی از سخنگویان پنتاگون گفت:« ما از اظهارات مقامات ترکیه برای حمله به شمال سوریه اطلاع داریم و با ترکیه و نیز نیروهای دموکرایتک سوریه در جهت کاستن از تنش ها در تماس بوده ایم.»  او از همه طرفها خواست روی مبارزه با داعش تمرکز کنند. این بیانیه بعد از تماس تلفنی رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا درباره این موضوع بیان شد. حمله ترکیه همچنین با آغاز گشت های مشترک ترکیه وآمریکا در منبج همزمان شد.

اما گشت نیروهای آمریکایی در اوایل ماه نوامبر در کانتون جزیره در شمال سوریه در کنار نیروهای یگان های مدافع خلق یا ypg که ستون فقرات نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، آنهایی را که حمله قریب الوقوع ترکیه علیه کردها را پیش بینی می کردند در شُک فرو برد.

بنابراین، آمریکا همچنان به سیاست ظاهرا متناقض خود شامل  گشت زنی مشترک با نیروهای ترکیه در منبج در غرب رود فرات و همکاری با نیروهای ypg نزدیک به پ.ک.ک در شرق این رود ادامه می دهد. آمریکا همچنین برای تعقیب رهبران ارشد پ.ک.ک از جمله جمیل بایک، مراد قریلان و دوران کالکان 12 میلیون دلار پیشنهاد کرده است. با این حال، به همکاری با نیروهای ypg ادامه می دهد.

ترکیه اختصاص این جایزه از سوی آمریکا را تلاش آن کشور برای آرام کردن ترکیه و رفع نگرانی این کشور در مورد رابطه آمریکا با ypg می داند. حلوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه در روز 7 نوامبر به خبرنگاران گفت:«  ما انتظار داریم (آمریکا) همین برخورد را با نیروهای ypg داشته باشد که از نظر ما آنها فرقی با پ. ک.ک ندارند.»

شاید تعیین این جایزه از سوی آمریکا برای تعقیب رهبران پ.ک.ک برنامه حمله ترکیه به تل ابیض و راس العین را موقتا متوقف کرده باشد اما  این واقعیت همچنین پابرجاست که ترکیه می خواهد عملیات نظامی خود را به شرق رود فرات علیه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشور گسترش دهد. بر اساس گفته جودت یلماز، معاون رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، « ترکیه هر وقت که زمان را مناسب بداند این مداخله را انجام خواهد داد.»

انتظار می رود که هر گونه عملیات احتمالی ترکیه با حمله به تل ابیض و راس العین آغاز شود و به سراسر مناطق شرق رود دجله گسترش یابد. اگر برنامه موفقیت آمیز باشد، 566 مایل مرز بین ترکیه و سوریه از جمله قامشلی منهای تل رفعت بر سر جاده کیلیس-حلب که می تواند با همکاری روسیه حضور ypg را در آن خاتمه دهد، تحت کنترل ارتش ترکیه در خواهد آمد. مهم ترین دلیل که ترکیه راس العین و تل ابیض را در اولویت قرار داده این است که در این مناطق مختلط از نظر قومی، کردها اکثریت را تشکیل نمی دهند. وقتی کردها در جولای 2012 حضور خود را در این مناطق تحمیل کردند شبه نظامیان وابسته به ترکیه از گروه ارتش آازد سوریه از مرز ترکیه به طرف تل ابیض و راس العین گذشته بودند. همزمان که ypg از وارد شدن این نیروها به راس العین جلوگیری کرد، داعش وارد تل ابیض شد که به نظر می رسید ترکیه از این بابت نگران نیست.

با این حال، در سال 2015 وقتی نیروهای ypg به همراه شرکای عرب آن تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه بازپس گیری تل ابیض را آغاز کردند، ترکیه با بیان این که این عملیات برای پاک سازی نژادی جمعیت این منطقه صورت گرفته در مقابل آن ایستاد. رسانه های طرفدار دولت ترکیه اصرار می کردند که بیشتر جمعیت راس العین و تل ابیض عرب و ترکمان هستند.

از زمانی که ارتش ترکیه و نیروهای شبه نظامی وابسته به آن در ماه مارس منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه را تصرف کرده اند اردوغان روی برنامه ای مشابه برای حمله به شرق رود فرات کار کرده است. مانع اصلی ترکیه در اجرای این برنامه برافراشته شدن پرچم آمریکا در مرز ترکیه با سوریه بوده است همچنان که این حضور مانع حمله ترکیه به منبج شده است.

علیرغم تلاش آمریکا برای ایجاد توازن میان نیروهای سوریه و دولت ترکیه در سوریه، ترکیه نخواهد گذاشت ypg مناطقی را در طول رود فرات و در مرزهای ترکیه در دست داشته باشد. آنکارا در کنار حملات توپخانه ای و عملیات های پهبادی، احتمالا نیروهای متحد خود را نیز گسیل خواهد داشت.سامان دیده بان حقوق بشر سوریه در روز 3 نوامبر اعلام کرد که ترکیه 1200 تن از نیروهای ارتش آزاد سوریه را از حومه حلب به طرف مرزهای منطقه اعزام کرده است.

  ترکیه احتمالا برای افزایش فشار در شرق فرات به منظور گرفتن امتیازات بیشتر از واشنگتن در منبج خواهد کوشید. هم اکنون، هدف ترکیه این است که نیروهای شورای نظامی منبج را که از نظر ترکیه وابسته به نیروهای ypg هستند با نیروهای متحد ارتش آزاد جایگزین کند. چنین اقدامی به رضایت واشنگتن نیاز دارد.

عملیاتهای نظامی ترکیه در شرق رود فرات تا حد زیادی به دست برداشتن واشنگتن از حمایت از ypg بستگی دارد. با این حال، واشنگتن ارتباط با نیروهای ypg را تا زمانی که به اهداف خود که از میان برداشتن نفوذ برخی کشورها در سوریه و نابودی کامل داعش است، قطع نخواهد کرد. آمریکا تاکنون پیشنهادهای کافی از سوی ترکیه را که این کشور را متقاعد به کنار گذاشتن نیروهای دموکراتیک سوریه کند ندیده است. با این حال نشانه هایی حاکی از اجازه یافتن ترکیه در کنترل کامل منبج بعد از آزاد کردن کشیش اندرو برانسون بعد از دوسال حبس وجود دارد.

افزایش همکاری میان ترکیه و آمریکا در مورد سوریه می تواند زنگ هشدار را به صدا در آورد و اقدامات متقابل مسکو را به همراه داشته باشد زیرا روسیه می تواند در معادله سوریه توازن قدرت را تغییر دهد. در نهایت، ترکیه باید نقش خود را در جلسات آستانه به منظور ادامه حضور نظامی خود در سوریه حفظ کند.

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#منبج