سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 آبان 1397  ::  17:31   

عزم اقلیم کردستان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه بخش خصوصی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان از عزم اربیل برای جذب سرمایه گذاری خارجی و اعتماد شرکت های تجاری و تولیدی و نیز توسعه بخش خصوصی خبر داده و گفت که در این راستا، رایزنی های لازم با طرف های خارجی از جمله شرکت های آمریکایی  صورت گرفته است.

به گزارش کردپرس به نقل از رادیو نوا، صفین دزه یی پس از نشست اقتصادی که در شهر اربیل، میان مقامات و تجار اقلیم کردستان با شماری از مقامات و شرکت ها و تجار و نمایندگان آمریکا برگزار شد، گفت که این نشست به منظور کمک به بخش تجارت و تولید در اقلیم و توسعه بخش خصوصی و تولید در اقلیم برگزار شده است.

سخنگوی رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان، افزود که در این نشست راهکارهای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان اقلیم و آمریکا از طریق شرکت های دو طرف مورد بررسی قرار گرفته و تاکید کرد که امنیت و ثبات موجود در اقلیم مشوق شرکت های خارجی برای ورود به حوزه اقتصاد اقلیم است.

وی افزود که اقلیم اهمیت خاصی برای توسعه بخش خصوصی قائل بوده و تمام راهکارهای لازم در این راستا در پیش گرفته شده و برنامه هایی نیز برای توسعه و تقویت هرچه بیشتر بخش خصوصی در اقلیم به ویژه از طریق جلب سرمایه گذاری و همکاری خارجی در دست اجرا است.

دزه یی این اقدامات اقلیم را فرصتی مناسب برای فعالیت شرکت های خصوصی در اقلیم دانسته و گفت که پس از پایان جنگ داعش نیز اقلیم عزم خود را برای جلب دوباره اعتماد شرکت های خصوصی و جذب دوباره آن ها در بازار اقلیم جزم کرده و در این خصوص به صورت جدی تلاش می کند.

وی در مورد اقدامات دولت اقلیم برای بهبود بخش تولید برق و انرژی در اقلیم گفت که اربیل در تلاش است با استفاده از گاز طبیعی تولید شده در اقلیم و جایگزین کردن آن به عنوان سوخت نیروگاه های تولید برق، نیاز داخلی خود در زمینه برق را تامین کند.

همچنین در مورد حقوق کارمندان و بودجه اقلیم نیز، با اشاره به اینکه تضمینی برای دریافت بودجه ماهیانه از دولت عراق وجود ندارد؛ گفت که اقلیم از طرق قانونی و دیپلماسی برای کسب حق قانونی و سهم خود از بودجه عمومی عراق مبارزه می کند و باید 58 نماینده کرد در مجلس عراق نیز برای دفاع از سهم بودجه کردها تلاش کنند.