سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 آبان 1397  ::  16:18   

معاون نخست وزیر اقلیم کردستان خواهان نظام غیرمتمرکز در اداره اقلیم شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- معاون نخست وزیر اقلیم کردستان، طی سخنانی در کنفرانس MERI در اربیل، خواهان ایجاد نظام و  اداره غیرمتمرکز برای آینده اقلیم شد.

به گزارش کردپرس، قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان و از رهبران ارشد اتحادیه میهنی کردستان، طی سخنرانی در کنفرانس MERI که امروز سه شنبه 1 آبان/22 اکتبر، در شهر اربیل و با محوریت ثبات در خاورمیانه برگزار شد؛ به اصلاحات انجام شده در دولت کنونی اقلیم و ضرورت تداوم این اصلاحات اشاره کرده و گفت که این اصلاحات هنوز خام بوده و نیاز به تصویب قوانین لازم دارند.

وی در خصوص ایجاد اداره غیرمتمرکز در آینده، برای اداره اقلیم گفت که لازم است در این خصوص کابینه دولت جدید اقلیم تصمیم گیری کرده و در این مورد نباید بر اساس علایق شخصی تصمیم گیری شود.

طالبانی گفت که اگر امور از طریق تصویب قوانین لازم اداره نشود، احتمال بروز تناقض در قوانین،مانند آنچه در مورد روابط اربیل و بغداد روی داد؛ وجود دارد و به همین دلیل، تا زمانی که قوانین لازم تصویب نشده و مشکلات از طریق قانون حل نشده اند، تصمیم گیری در مورد اداره غیرمتمرکز صحیح نیست.

وی در عین حال گفت که مخالفتی با ایجاد اداره غیرمتمرکز در اقلیم ندارد و تاکید کرد که به باور وی پیاده کردن چنین سیستمی در اقلیم کردستان ضروری است و بدان عقیده دارد و باید اختیارات دولت مرکزی به استان ها داده شود؛ اما این مهم باید پس از سازماندهی و نظام دهی کامل اختیارات و قوانین مربوط به قدرت استانداران، فرمانداران و دیگر مقامات استان ها انجام شود و چنین امری نیز از عهده سیاستمداران خارج است و مستلزم شخصیت های توانا و آگاه به قوانین و حقوق داخلی و بین المللی است.

معاون نخست وزیر اقلیم کردستان از افراد نخبه و کارشناسان این حوزه خواست که در راستای ایجاد سیستم اداره غیرمتمرکز به دولت اقلیم کمک کنند.

طالبانی اعلام کرد که وضعیت سیاسی و اقتصادی اقلیم کردستان و روابط داخلی و خارجی آن رو به بهبود است و  گفت که مردم اقلیم خواهان دولتی خدمتگزار هستند و از رقابت ها منازعات حزبی و سیاسی خسته شده اند.